Yatırımcı ilgisi üzerine makaleler
Essays on investor attention
- Tez No: 717656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, firma merkeziliği ve makroekonomik belirsizliğin yatırımcıların ilgi tahsisi kararları üzerindeki etkisini incelemektedir. İlk olarak, hisse senetlerine yönelik yatırımcı ilgisinin girdi-çıktı ağındaki firma merkeziliği ile ilgili olup olmadığını incelemekteyiz. ABD firmalarının büyük/ana/önemli müşterilerinin veri setini kullanarak, hisse senedi fiyatlarının, ana müşteriler hakkındaki haberleri hızlı bir şekilde yansıtmadığını, bu durumun getiri tahmin edilebilirliğine sebebiyet verdiğini, tahmin edilebilirliğin ise müşteri firmanın merkezilik seviyeleri ile azaldığını buluyoruz. Bu sonucun sınırlı yatırımcı ilgisi kaynaklı olduğunu gösteriyoruz. Bulgular, girdi-çıktı ağında daha merkezi konumlarda bulunan müşterilerin yatırımcı ilgisini daha fazla çektiğini ortaya koymaktadır.Sonuçlar, merkezilik etkisinin firma büyüklüğü etkisinden farklı olduğunu göstermektedir. Bulgularımız daha merkezi firmaların daha fazla finansal analist kapsaması ve daha fazla kurumsal yatırımcı hisse senedi sahipliği ile ilişkili olduğunuortaya koymaktadır. İkinci olarak, makroekonomik belirsizliğin yatırımcıların firmaya özel haberlere yönelik ilgisi üzerindeki etkisine ilişkin iki rakip teorik modeli incelemekteyiz. Kacperczyk vd. (2016), makroekonomik belirsizlikle birlikte yatırımcıların firmaya özgü haberlere olan ilgisinin azaldığını gösterirken, Andrei vd. (2020) ise firmaya özgü haberlere olan yatırımcı ilgisinin, ekonomik belirsizlik ile birlikte arttığını göstermektedir. İlk hipotezle uyumlu olarak, belirsizlik azaldıkça kurumsal yatırımcıların müşteri haberlerine karşı ilgilerinin arttığını buluyoruz. Öte yandan, müşteri haberlerine yönelik bireysel yatırımcı ilgisi ile piyasa düzeyindeki belirsizlik arasında anlamlı bir ilişki olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca, belirsizliğin düşük olduğu zamanlarda hisse senedi fiyatlarının müşteri haberlerini daha hızlı yansıttığını buluyoruz ki bu sonuç yüksek kurumsal yatırımcı ilgisine atfedilebilmektedir. Belirsizliğin yüksek olduğu dönemlerde ise hisse senedi fiyatları müşteri haberlerine yetersiz tepki vermesi getiri tahmin edilebilirliğine neden olmakta, gerek kurumsal yatırımcının ilgisindeki gerekse perakende yatırımcının ilgisindeki artış getiri tahmin edilebilirliğinin azalmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of firm centrality and macroeconomic uncertainty on attention allocation decisions of investors. First, we examine whether investor attention towards stocks is related to firm centrality in the input-output network. Using a data set of US firms' principal customers, we find that stock prices do not promptly incorporate news about principal customers, generating return predictability which diminishes with the customer firm centrality levels. We show that this result is driven by limited investor attention. The evidence reveals that customer firms occupying more central positions in the network receive more investor attention. The results indicate that centrality effect is distinct from size effect. Our findings suggest that more central firms are associated with greater financial analyst coverage and greater institutional investor equity holdings. Second, we examine two competing theoretical models regarding the impact of macroeconomic uncertainty on investor attention to firm specific news. Kacperczyk et al. (2016) show that attention to firm-specific news decreases with the macroeconomic uncertainty, while Andrei et al. (2020) document that investor attention to firm-level news increases with the economic uncertainty. In line with the former hypothesis, we demonstrate that institutional investors raise their attention to customer news as economic uncertainty declines. However, there is no evidence of a meaningful association between retail attention to customer news and market-level uncertainty. We also find that stock prices incorporate customer news more quickly in times of low uncertainty, which is attributable to high institutional attention. During times of high uncertainty, stock prices underreact to customer news, generating return predictability which declines with an increase either in institutional attention or retail attention.