Cezaevi sonrası denetimli serbestlik sürecindeki hükümlülerin suç, damga ve sosyal dışlanma bağlamında incelenmesi
A study on parolees in the context of crime, stigma and social exclusion
  1. Tez No: 513015
  2. Yazar: RAMAZAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde koşullu salıverilme ile cezaevinden çıkarak denetimli serbestlik altına alınan hükümlülerin suç, damga ve sosyal dışlanma bağlamında analiz edilmesi amaçlanmıştır. Hükümlülerin cezaevi sonrası toplumsal yaşamda ve iş bulma süreçlerinde karşı karşıya kaldıkları toplumsal tepkiler ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca bu çalışmada sabıkalı olmanın toplumsal yaşamdaki izdüşümlerine odaklanılmıştır. Bu araştırma ile suç ve ceza kavramlarının tarihine bakılarak, suç ve cezalandırma anlayışının zaman içinde nasıl evrildiği incelenmiştir. Bununla birlikte, Avrupa'da ve Türkiye'de denetimli serbestliğin doğuşu ve tarihsel gelişimini üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda hükümlülerin denetimli serbestlik süreçleri, denetimli serbestlik sistemine bakış açıları ve denetimli serbestlikten beklentileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca hükümlülerin demografik özellikleri, aile bilgileri, suç algıları, şiddet hikâyeleri, boş zaman değerlendirmeleri ve bedenleri ile ilişkileri analiz edilmiştir. Bu doğrultuda İstanbul Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde infaz süreçleri devam eden 40 hükümlü ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma ile cezaevi sonrası hükümlülerin“sabıkalı”ve“hükümlü”gibi damgalarla etiketlenerek toplumsal yaşamdan ve özellikle de çalışma hayatından dışlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to analyze the parolees in the context of crime, stigma and social exclusion. The social reactions that the prisoners faced in post-prison social life and in the process of finding employment were revealed. This thesis mainly focuses on the effects of being an ex-convict on social life. With this research, by looking at the history of the concepts of crime and punishment, it was revealed how the crime and punishment perceptivity evolved in time. However, it has focused on the genesis and historical development of probation in Europe and Turkey. This research also aims to understand convicts' probation processes, their perspective on the probation system, and their expectations from probation. In addition, convicts' demographic characteristics, family backgrounds, perceptions of crime, violence backgrounds, leisure activities, and their relationship with their bodies are brought to light. In this direction, semi-structured negotiations were held with the 40 offenders in the Istanbul Probation Directorate, whose execution processes are continuing. With this research, it has been found out that parolees are labeled as“ex-convict”and“condemned”and excluded from social life and especially from working life.