Yüksek yapılarda yangın güvenliği
Fire safety in high structures
- Tez No: 513026
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada yangın anında yüksek binalarda tahliye hızı bilgisayar programı yardımı ile ölçülmüştür. Simülasyon verilerinin aktarımı öncesinde yangınla ilgili kavramsal bir açıklama getirilmiş ve yangın güvenliği konsepti detaylı olarak irdelenmiştir. Tahliye hızına etki eden birçok faktörün olduğu saptanmıştır. Yapısal ve teknik tedbirler tahliyeyi kolaylaştırırken, yönetimsel tedbirler tahliye anında çıkabilecek aksaklıkları bertaraf etmektedir. Ancak insanın fiziki ve psikolojik özelliklerinin yangın hızına etki eden en önemli faktörlerden biri olduğu saptanmıştır. İnsan faktörü yaş, cinsiyet, beden ölçüleri ve psikolojik durum gibi birçok özelliğe bağlı olarak değişmektedir. Yangın hususunda bilinçli toplumların olmayanlara nazaran tahliye anında daha rasyonel davrandıkları literatürde sıkça konu edilmektedir. Tahliye hızını ölçmenin birçok metodu bulunmaktadır. Bu metotlar manuel ve bilgisayar destekli programlar olmak üzere iki grup halinde yorumlanmıştır. Tespit edilen veriler ışığında“Pathfinder”programının yardımı ile simülasyon yapılmıştır. Güreş ve Kamp Tesisleri tahliye hızının simüle edildiği alandır. Söz konusu tesislerin yapısal özellikleri anlatıldıktan sonra yangın güvenliği konsepti masaya yatırılmıştır. Tahliyeye ilişkin tedbirleri gözden geçirilmiştir. Alanın üç boyutlu resmi bilgisayar programında çizildikten sonra yangın yüküne bağlı olarak kullanıcılar kodlanmıştır. Tesislerin koridor genişlikleri ve acil çıkış kapılarının sayıları dikkate alınarak kaçış rotası belirlenmiştir. 12.794 m2 kullanım alanı içerisinde toplam 967 kişinin tahliyesi simüle edilmiştir. Tahliye 245 saniyede tamamlanmıştır. Söz konusu hızın optimal seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüksek hızın elde edilmesinde yapısal ve teknik tedbirlerin etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the movement speed during the fire at high buildings was measured with the help of a computer program. Before the transfer of the simulation data, a conceptual explanation of the fire was introduced and the fire safety concept was examined in detail. There are many factors that affect the speed of evacuation. While structural and technical measures facilitate evacuation, administrative measures eliminate disruptions that may occur at the time of evacuation. However, it has been determined that physical and psychological characteristics of human being are one of the most important factors affecting the evacuation speed. The human factor varies depending on many characteristics such as age, gender, body size and psychological status. It is frequently mentioned in the literature that fire-conscious societies behave more rationally at the time of evacuation than non-fire-conscious societies. There are many methods of measuring the speed of evacuation. We interpreted these methods in two groups as manual and computer-assisted programs. In the context of detected data, we made our simulation with the help of the“Pathfinder”program. Wrestling Facility is the area where the speed of evacuation is simulated. After describing the structural features of the facility, the concept of fire safety was put on the table. Measures related to the evacuation have been passed. The three-dimensional image of the area is drawn in the computer program and then the users are coded according to the fire loading of the building. The escape routes of the facilities were determined according to the corridor widths and the numbers of emergency exit doors. The total usable area of a facility is 12.894m2. A total of 967 people were evacuated within 245 seconds. It has been observed that the speed of evacuation is at the optimal level. Structural and technical measures were observed to be effective in achieving this high speed.