Bakteriyel vajinoziste tek ajanla topikal tedavinin etkinliği
Effectiveness of topical treatment with bacterial vaginosis one agent
- Tez No: 513032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesinde 300 hastaya BV taraması yapıldı ve tanı kriterlerine uyan 224 hastadan 189'una günde tek doz bir hafta-cleocin %2 lik vajinal krem uygulandı ve ilk vizitte (tedaviden 5-10 gün sonra)108 hasta (%57)tam iyileşme,63 hastada(%33)tam olmayan iyileşme (total %90) görülürken, ikinci vizitte (tedaviden 25-35 gün sonra) ise 180 hasta katılıp (9 kişi vajinal irritasyon ve pruritisden dolayı tedaviyi kestiğinden tedaviye dahil edilmediler) 125'inde (%69) tam iyileşme, 34'de (%19) (total %88) yarı iyileşme görülmüştür. ilk vizitte tam iyileşme %57 iken ikinci vizitte bu oran %69'a çıkmıştır,diğer tam olmayan iyileşme %33'ten %19'a düşmüştür. ikinci vizitte tam iyileşme oranının artması yukarıda da belirtildiği gibi,klindamisinin vaginal flora üzerindeki akut sırasında nagatif etkisinin ortadan kaybolması ve ilk 7-10 günden sonra vaginal floranın tekrar normale dönmesinden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
300 patients underwent BV screening at Bakirkoy Maternity and Women's and Children's Diseases Training Hospital and out of 224 patients who met the diagnostic criteria, 189 patients received a one-day-cleocin 2% vaginal cream per day and 108 patients at the first visit (5-10 days after treatment). 57) complete recovery, 63 patients (33%) had incomplete improvement (90% total), 180 patients (25-35 days after treatment) participated in the second visit (9 people were excluded from treatment because of vaginal irritation and pruritis, stopped treatment) 125 Complete healing was observed in 69% (69%) and half recovery was observed in 34 (19%) (88% total). at the first visit full recovery was 57%, while at the second visit this rate increased to 69%, other incomplete improvement decreased from 33% to 19%. As stated above, increase in the rate of complete recovery in the second visit resulted from the disappearance of the nagative effect of clindamycin during vaginal flora and the normal return of vaginal flora after 7-10 days.