Zor entübasyon olduğu öngörülen hastalarda C-MAC videolaringoskopun macintosh veya D-blade'i ile gerçekleştirilen endotrakeal entübasyon uygulamasının hemodinamik yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 513036
  2. Yazar: MUSTAFA ALPARSLAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA ALANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Videolaringoskopların özellikle zor hava yolu olan hastalarda entübasyon koşullarını iyileştirdiği ve daha az manevra ihtiyacı sağladığı bilinmektedir.Bu prospektif gözlemsel çalışmada, zor entübasyon olması beklenen hastalarda C-MAC videolaringoskopun farklı bleydleri ile gerçekleştirilen laringoskopinin; hemodinamik yanıta (kalp hızı, sistolik-diyastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı) etkilerinin karşılaştırılması amaçladı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-65 yaş arası, zor entübasyon olması öngörülen (Mallampati 3-4 ve Wilson Risk Skorlaması >7), ASA 1-2 sınıflamasında yer alan ve genel anestezi ile opere olacak 130 hasta dahil edildi.Hastalar rastgele, kör bir anestezist tarafından C-MAC Videolaringoskopun Macintosh veya D blade'i ile entübe edildi. Entübasyon süreleri ve deneme sayıları ile birlikte hastaların indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası 1., 3. ve5. dk kalphızı, sistolik, diastolik ve ortalama kan basınç değerlerikaydedildi. Tartışma: Çalışmamızda sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama arter basıncı ve kalp hızı için bazal, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası 1. dk, 3. dk ve 5. dk değerlerine bakıldı,literatürle benzer şekilde bu değerler bakımından Macintosh ve D Blade yöntemleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunmadı. Literatürden farklı olarak çalışmamızdaki hastalar zor entübasyon olduğu öngörülen hastalardı ve her iki gruptada entübasyon için videolaringoskop kullanıldı. Entübasyon deneme sayıları gruplarda benzerken entübasyon süresiMacintosh blade ile entübe edilen hasta grubunda D-blade grubuna göre anlamlı olarak kısa bulundu. Sonuç: Zor entübasyon olduğu öngörülen hastalarda endotrakeal entübasyonda C-MAC videolaringoskopun Macintosh blade ile D-blade göre entübasyon süresi daha kısa bulunurken hemodinamik etkilerin benzer olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background and Objective: It is known that videolaryngoscopy improves intubation conditions and provides less maneuverability especially in patients with difficult airway. In this prospective observational study, laryngoscopy performed with different bleeds of C-MAC videolaryngoscope in patients expected to have difficult intubation; hemodynamic (heart rate, systolic-diastolic blood pressure, mean blood pressure). Materials and Methods: The study included 130 patients who were between 18 and 65 years of age with difficult intubation (Mallampati 3-4 and Wilson Risk Score> 7) and who were included in the ASA 1-2 classification and who were to be treated with general anesthesia. Patients were randomly assigned to a blind anesthesia with a C-MAC Videolaryngoscope with a Macintosh or D blade. Intubation time and number of trials were recorded, and patients' pre-induction, postinduction, 1-3-5 minute heart rate, systolic, diastolic and mean blood pressure values were recorded. Discussion: In our study, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure and heart rate were measured baseline, after induction, 1st min, 3rd min and 5 min after intubation. Similar to the literature, Macintosh and D Blade methods There was no statistically significant difference between the two groups. Unlike the literature, our study patients were predicted to have difficult intubation and videolaryngoscope was used for intubation in both groups. Intubation trial numbers were similar in the groups. Intubation time was significantly shorter in the patient group with Macintosh blade than in the D-blade group. CONCLUSION: C-MAC videolaryngoscopy with endotracheal intubation in patients with severe intubation was found to have similar hemodynamic effects when compared with D-blade with Macintosh blade.