Fiberoptik laringobronkoskopik entübasyonun zor entübasyon ile birlikteliğinin incelenmesi
Examination of the association of fiberoptic laryngobronchoscopic intubation with difficult intubation
- Tez No: 780319
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR CANBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2006-2011 yılları arasında fiberoptik laringobronkoskopik entübasyonunun zor entübasyon ile birlikteliğinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Elektif veya acil cerrahi geçirmiş olan 0-80 yaş arası ASA I-V, fleksible fiberoptik bronkoskop ile entübasyon yapılan 143 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmada hastaların; yaşı, kilosu, cinsiyeti, mallampati skoru, konjenital bir sendromun varlığı, zor entübasyon durumunun travma sonrası olup olmadığı, fiberoptik entübasyonun nazal yolla mı yoksa oral yolla mı yapıldığı, tüp boyutu, fiberoptik entübasyonun başarılı olup olmadığı ve bu parametrelerin birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Preoperatif olarak yapılan detaylı inceleme ve araştırmalara karşın hastalarda öngörülen zor entübasyon oranının % 51,7 olduğu saptandı. Buna karşın hastaların % 48,3'ünde zor entübasyonun öngörülemediği anestezi verildikten sonra karşılaşıldığı tespit edildi. Öngörülebilen zor entübasyonun yaş ile ilişkisi incelendiğinde, çocuklarda zor entübasyon oranının, erişkinlerden anlamlı derecede daha fazla olduğu saptandı. Sonuç: Preoperatif hava yolu değerlendirilirken konuyla ilgili testlerin hepsine bakılmalı, sonuçlar birlikte değerlendirilerek zor hava yolu öngörüsü oluşuyorsa; zor hava yolu yönetimi ve zor entübasyona hazırlıklı olunmalıdır. Zor hava yolu beklenmeyen vakalarda da zor entübasyonla karşılaşılabildiğinden, alternatif noninvaziv (video laringoskop, fastrach vb.) araçların, rutinde sık uygulanıp anestezistin bunları kullanmasındaki deneyim arttırılmalıdır. Anestezistin alternatif yöntemleri de uygulayabiliyor olması zor entübasyon olgularında başarılı hava yolu yönetimi şansını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the fiberoptic laryngobroncoscophic intubation with difficult airway between 2006- 2011 years in Hacettepe University Faculty of Medicine. Material and Methods: 135 ASA I-V patients between 0-80 years old who were intubated with flexible fiberoptic bronchoscopy were included in the study. Age, weight, gender, mallampaty score of patients, the existence of any congenital syndrome, if difficult intubation became after trauma, if fiberoptic intubation applicated nasal or oral ways, size of the tube, if fiberoptic intubation was successful or not and relationships of these parameters, were analyzed. Findings: It is detected that the predicted proportion of difficult airways was % 51,7 despite detailed preoperative investigations and questionings. But, it was seen that in % 48,3 of the patients, difficult airways could not be predicted and come up against after induction. And it was detected that the predicted difficult airway proportion was much more in children according to adults. Results: In preoperative airway assessment, all tests about the topic should be assessed; if there is a predicted difficult airway, when all these results are assessed together, there should be a preparation for difficult airway management. But also, in cases that we don't expect a difficult airway, we may come across it, so alternative noninvasive tools (video laryngoscope, Fastrack, etc.) should be used more often in routine, and experiences to use them should be enhanced. The ability to use alternative ways will increase the chance of successful difficult airway management.