IV-VI grubu bileşiklerin nanoboyutta üretimi ve optik özelliklerinin incelenmesi
Producing nanosize compounds IV-VI group and investigating ther optical properties
- Tez No: 513073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada kalay oksit (SnO2), kalay sülfür (SnS), kurşun oksit (PbO) ve kurşun sülfür (PbS) nanoyapılar sol-jel yöntemi ile sentezlenmiştir. SnO2, SnS ve PbS yapıları, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Aynı bileşiklerin enerji dağılım spektroskopisi (EDS) analizi yapılmıştır. EDS sonuçlarına göre, PbS bileşiğinde oksijen atomu vardır. Bunun sebebi bileşik sentezlenirken, çözelti içerisinde bulunan oksijen atomlarının PbS bileşiğine bağlanmasıdır. Bu çalışmada, literatürde ilk kez, SnS bileşiklerinin sentezlenmesinde çözücü olarak 1-Heptanol kullanılmıştır. Çözelti molaritesine göre ve tavlama sıcaklığına göre SnS bileşiğine oksijen atomu bağlanmaktadır. SnO2 ve SnS nanoyapıları ince film olarak hazırlanmıştır. İnce filmlerin hazırlanmasında iki yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemler, döndürme ile kaplama ve damlatma ile kaplama yöntemleridir. Bu ince filmlerin UV-VIS Spektrofotometre ile absorbsiyon ölçümleri yapılmıştır. Bulunan tüm absorbsiyon sonuçları literatürde yapılan çalışmalar ile benzerlik göstermektedir. PbO ve PbS nanoyapıların fourier dönüşüm kızılötesi spektrometre (FTIR) ile atomik yapıları incelenmiştir. SnO2 ve SnS nanoyapıların x-ışını kırınımı (XRD) ölçümleri ile kristal yapıları belirlenmiştir. XRD sonuçlarına göre, yapılar amorf yapıdadır.
Özet (Çeviri)
In this study, tin oxide (SnO2), tin sulfat (SnS), lead oxide (PbO) and lead sulfat (PbS) nanostructures were synthesized by sol-gel method. Structures of SnO2, SnS and PbS were investigated via scanning electron microscopy (SEM). The same structures were analyzed via energy dispersive spectroscopy (EDS). According to EDS results, there are oxygen atoms in compound of PbS. The reason for that is while the compound were synthesized, the oxygen atoms in the solution are bound to the PbS compound. In this work, for the first time in literature, 1-Heptanol was used as a solvent in the synthesis of SnS compounds. According to solution molarity and annealing temperature, oxygen atom is bounded to SnS compound. SnO2 and SnS nanostructures were prepared as thin films. Two methods have been used to prepare thin films. These methods included spin coating, and drop coating. Absorbtion measurements of SnO2 and SnS have been performed by UV-VIS spectrophotometer. All absorbtion results are similar to those in the literature. Atomic structures of PbO and PbS were investigated via fourier transform infrared spectrometer (FTIR). Crystal structures of SnO2 and SnS were determined via measurement of x-ray diffraction (XRD). According to XRD results, structures are amorphous.