Ankara Çocuk İzlem Merkezinde 2011-2015 yılları arasında adli görüşmesi yapılan çocuklara verilen hizmetin değerlendirilmesi
Evaluation of the service provided children whose forensic interview were done between 2011-2015 in Ankara Child Follow up Center
  1. Tez No: 513074
  2. Yazar: FADİME YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın amacı; cinsel istismara uğrayan çocukların adli sürece girişinde örselenmesini en aza indirmek üzere kurulan Çocuk İzlem Merkezlerinden hizmet alan çocukların ailelerinin aldıkları hizmetten ve süreçten memnuniyetleri, ayrıca ÇİM' de çalışan meslek elemanlarının memnuniyeti ve mesleki doyum düzeyini belirlemektir. AnkaraÇocukİzlem Merkezinde beyanı alınan çocukların aileleri, ÇİM' de çalışan Cumhuriyet Savcısı, avukat, adli görüşmeci ve adli tıp uzmanlarının ÇİM' den ve süreçten memnuniyet durumları hazırlanan anketler yoluyla değerlendirilmiştir. Bu amaçla 86 aile, 9 Cumhuriyet Savcısı, 21 avukat, 41 adli görüşmeci ve 17 adli tıp uzmanı çalışmaya katılmıştır. Araştırmaya katılan ailelerin ÇİM' de yapılan adli görüşmeden ortalama memnuniyeti 6 üzerinden 5,73±0,75; adli muayeneden 5,62±0,93; ruh sağlığı muayenesinden 5,77±0,57; tıbbi muayeneden 5,75±0,52; aile görüşmesinden 5,63±0,98; bulunmuştur. ÇİM çalışanları ve ÇİM' deki süreç ile ilgili farklı alanlarda sorulan sorularda ailelerin 74' ü (%86,2) aldığı hizmetin gereksinimlerini karşıladığını düşünmektedirler. Bütün savcılar, avukatlar, adli görüşmeciler ve adli tıp uzmanları ÇİM sürecini olumlu olarak değerlendirmişler, genel olarak memnun oldukları bulunmuştur. Adli süreçte çocukların tekrar tekrar cinsel istismar olayını anlatmak ve muayene olmasını önlemek için açılan ÇİM kuruluş amaçına büyük oranda ulaşmış olup geliştirilmesi gereken yönler ve yeni çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to detect the process and service satisfaction of the family of the children receiving services from the Child Follow up Centers (CFC), established to reduce the suffer at the entrance to the judicial process, and also the level of satisfaction and occupational satisfaction of the professional staff working in CFC. The service and the process satisfaction of parents of the children who were declared at the Ankara CFC, the prosecutor, lawyer, forensic interviewer and forensic science specialists working in CFCwere assessed through questionnaires. For this purpose, 86 families, 9 Prosecutors, 21 lawyers, 41 judicial interviewers and 17 forensic science experts participated in the study.The average satisfaction of the families participating in the survey for the forensic interview in CFC was found 5.73 ± 0.75 over 6; 5,62 ± 0,93 from the forensic examination, 5.77 ± 0.57 from the mental health examination, 5.75 ± 0,52 from the medical examination, 5.63 ± 0.98 from the family interview. When asked about the problems of the CFC staff and the CFC process, 74 (86.2%) families said that the service they receivedmet the requirements. All prosecutors, lawyers, forensic interviewers and forensic science experts evaluated positively the CFC process and were found generally satisfied.Founded to tell the sexual abuse and prevent them being examined repeatedly at the judicial process, CFC accomplishes its object substantially and it needs to improve itself in terms of new studies and some sides which should be developed.