Solunum sistemi hastalığı bulunan buzağılarda teofilinin sağaltıcı etkisinin araştırılması
Investigation on therpeutic efficacy of teofilin in calves with respiratory diseases
  1. Tez No: 513089
  2. Yazar: SALİH SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Solunum Sistemi Hastalığı Bulunan Buzağılarda Teofiliin Sağaltıcı Etkisinin Araştırılması Bu çalışma Uşak İli'nde halk elinde bulunan, klinik olarak solunum sistemi problemi geliştirdiği tespit edilen 0-6 aylık toplam 50 baş buzağıda yapılmıştır. Yirmi beş hayvan kontrol gurubunu (KG) oluştururken, 25 hayvan ise deney gurubunu (DG) oluşturmuştur. KG buzağılar klasik tedavi prosedürü kapsamında tedavi edilmiştir. DG hayvanlara rutin klinik tedavi prosedürüne ek olarak, 12 saat arayla günde 2 defa olmak üzere 3 gün süreyle 6 mg/kg dozda serum fizyolojik içerisinde yavaş infüzyon tarzında intra venöz (i.v.) yolla teofilin (TECAR® 240 mg/10 ml i.v. ampul) verilmiştir. Çalışmaya alınan hayvanların tümünde çalışmaya başlamadan önce ve sonrasındaki 1.2.3. günlerde klinik, hematolojik ve kan biyokimyasal muayeneleri yapılmıştır. Teofilin uygulanması ile birlikte DG hayvanların bazılarında görülen kaslarda kasılma olgusu şekillenmiş, Kontrol gurubu hayvanlarda ise böyle bir semptom gözlenmemiştir. Teofilin uygulamalarının RBC sayısı başta olmak üzere hematolojik parametrelerde önemli bazı değişikliklere yol açtığı görülmüştür. En belirgin artışlar ise trombosit (PLT) açısından elde edilmiştir. Aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), sorbitol deghidrogenaz (SDH), laktat dehidrogenaz (LDH), glutmat dehidrogenaz (GLDH), kreatinin kinaz (CK) enzim düzeyi ortalamalarının her iki gurupta zamana bağlı olarak tedricen düşüş göstererek 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation on Therpeutic Efficacy of Teofilin in Calves with Respiratory Diseases This study was carried out in a total of 50 calf calves in the Uşak province that were found to have developed a clinical respiratory system problem. Twenty-five animals constituted the control group (KG) while 25 animals constituted the experimental group (DG). KG calves were treated under the classical treatment procedure. In addition to the routine clinical treatment procedure for DG animals, intravenous (iv) theophylline (TECAR® 240 mg/10 ml iv ampul) is administered in the form of slow infusion in a physiological saline 2 times daily at a dose of 6 mg/kg for 3 days). Before and after starting work on all of the animals studied 1.2.3. Clinical, haematological and blood biochemical examinations were performed on days. With the application of theophylline, contraction of the muscles seen in some of the DG animals was formed, and no such symptom was observed in the control group animals. It has been observed that theophylline applications cause some significant changes in hematological parameters, especially in the number of RBCs. The most significant increases were obtained in terms of platelet (PLT).