Seçilmiş biyobelirteçlerin buzağıların fibrinli pnömoni olgularının tanısı ve prognozundaki önemi
The importance of selected biomarkers in the diagnosis and prognosis of fibrinous pneumonia in calves
  1. Tez No: 613812
  2. Yazar: MERVE İDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MADEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçilmiş diyagnostik biyobelirteçlerin buzağı pnömoni formları ve etiyolojisinin teşhisi ve prognozundaki öneminin araştırılmasıdır. Çalışmanın hayvan materyalini solunum yolu hastalığı şikâyeti bulunan farklı ırk ve cinsiyette, 30-120 günlük yaş aralığında 28 adet buzağı; aynı yaş aralığında ve bakım şartlarında bulunan sağlıklı 10 adet buzağı olmak üzere toplam 38 buzağı oluşturdu. Deneme grupları Bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısının mikrobiyolojik muayenesi temelinde oluşturuldu; Mannheimia haemolytica (n: 6) ve Pasteurella multocida (n: 10) izole ve identifiye edilen toplam 16 adet buzağı fibrinli pnömoni grubuna, Mycoplasma bovis (n:12) izole ve identifiye edilen toplam 12 adet buzağı kazeöznekrotik pnömoni grubuna dahil edildi. Tüm buzağılardan kan ve BAL sıvısı örnekleri alındı. Serum ve BAL sıvılarında Annexin-A2 (Anx A2), Endotelin-1 (ET-1), Haptoglobin (Hp), Interlökin-17A (IL-17A), Lipopolisakkarit Bağlayıcı Protein (LBP), S100A9 (Calgranulin B), Transforming Growth Faktör beta 1 (TGF-β1) ve Tümör Nekrozis Faktör- α (TNF-α) konsantrasyonları bovine spesifik ELİSA kitleri kullanılarak; laktat dehidrogenaz (LDH), alkalen fosfataz (ALP) ve albümin (ALB) konsantrasyonları otoanalizörde ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the importance of selected diagnostic biomarkers in the diagnosis and prognosis in etiology and forms of calf pneumonia. The animal material of the study consisted of 38 calves. Twenty-eight calves, 30-120 days old from different breeds and sex with a history of respiratory diseases included in the study as an experimental group and 10 age-matched calves were determined to be healthy based on the clinical and laboratory examinations and pneumonia scoring system included as the control group. According to microbiologic examination, a total of 16 calves as fibrinous pneumonia, Mannheimia haemolytica (n: 6) and Pasteurella multocida (n:10) isolated; and totally 12 calves as caseonecrotic pneumonia, Mycoplasma bovis (n:12) isolated included to the study and make experimental groups. Blood and BAL fluid sampling performed to all calves. From obtained serum and BAL fluid Annexin A2 (Anx A2), Endothelin-1 (ET-1), Haptoglobin (Hp), Interleukin 17A (IL-17A), Lipopolysaccaride binding protein (LBP), S100A9 (Calgranulin B), transforming growth factor β1 (TGF-β1) and tumor necrosis factor-α (TNF-α) were measured by bovine specific commercial ELISA kits. Lactate dehydrogenase (LDH), alkaline phosphatase (ALP) and albumin (ALP) concentrations were measured by autoanalyzer.