Karolina HPV Aşılama Tutumları ve İnançları Ölçeğinin Türkçe Geçerlilik ve Güvenirlik Çalışması
Turkish validity and reliability study of karolina HPV vaccination attitudes and beliefs scale (CHIAS)
  1. Tez No: 513110
  2. Yazar: SEDA SUNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, KHATİÖ'nün Türkçe formunun, Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olup olmadığının belirlenmesidir. Metodolojik tipte bu araştırmanın verileri, Şubat-Eylül 2016 tarihleri arasında Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Birimleri olan; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi, AÇ-SAP ve Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran ve ergenlik döneminde (10 ile 18 yaş arası) kız çocuğu olan n=320 anne üzerinde uygulanarak toplanmıştır. Geçerlilik ve güvenirlik değerlendirmesinde,“dil, kapsam/içerik, yapı geçerliği, doğrulayıcı faktör analizi, iç tutarlılık analizi ve Test-Tekrar Test”analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was determined whether the Turkish version of The Carolina HPV Immunization Attitudes Scale (CHIAS) is a valid and reliable measurement tool for Turkish society. The data of this methodological study were collected with 320 mother who were adolescent girls (10 to 18 years old) and applied to The Central District Community Health Center units affiliated to Edirne Public Health Directorate are; Cancer Early Diagnosis, Screening and Training Center, AC-SAP and Family Health Centers between February-Semptember 2016.“Language, scope / content, structure validity, confirmatory factor analysis, internal consistency analysis and test-repeat test”analysis methods were used in the evaluation of reliability and validity.