B2c elektronik ticaret sitelerinde müşterilerin net fayda algılarını etkileyen faktörler
The factors effecting the net benefit perceptions of the customers in b2c web sites
- Tez No: 513142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı kullanıcılarda internet sitesinden alışveriş yaptıktan sonra ortaya çıkan net fayda algılarını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu araştırma tanımlayıcı kesitsel bir araştırma olup beşli Likert ölçeği ile toplanan nicel veriler kullanılmıştır. Toplanan veriler analiz edilerek, teorik olarak ortaya konulan modelin hipotezlerinin sınanmasında çok değişkenli istatistiksel bir teknik olan“Yapısal Eşitlik Modeli”kullanılmıştır. Öncelikle Likert tipi ordinal ölçeklerin kullanıldığı anket sorularının ölçek güvenilirliği ve geçerliliği belirlenmiş, sonrasında da modeli oluşturan hipotezlerin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı test edilmiştir. Araştırma sonucunda literatürde net fayda algısının öncülü konumundaki kullanıcı memnuniyeti ve siteye karşı tutumun net fayda üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular web sitesi yöneticilerine kullanıcıların deneyimlerini iyileştirme ve net fayda algılarını olumlu yönde arttırma için bilgi sağlamaktadır. Bu araştırmanın bilimsel katkısı ise literatürde yer alan web sitesi performansı ile ilgili boyutların birbirleriyle ilişkilerinin bilimsel olarak doğrulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the factors that affect the perceived net benefit perceptions after shopping on the website. This research was a descriptive cross-sectional study, in which quantitative data gathered with a five-point Likert scale were used. To analyze the collected data and test the hypotheses in theoretical model, Structural Equation Modeling which is a multivariable statistical technique was used. First, the scale reliability and validity of the questionnaires using the Likert type ordinal scales were determined, and then it was tested whether the hypotheses constituting the model were statistically significant. As a result of the research, the effect of user satisfaction on the net benefit perception as a antedescent of the net benefit perception on the site was found to be statistically significant. These findings provide website managers with information for improving the experience of users and for increasing positive perceptions of benefits. The scientific contribution of this research is the scientific validation of the relationship between the dimensions of the web site performance in the literature and each other.