Üstbilişlerin obsesif kompulsif belirtiler, kaygı ve dürtüsellik üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of metacognition on obsessive compulsive symptoms, anxiety and impulsivity
  1. Tez No: 513141
  2. Yazar: GİZEM HÜROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada üstbilişler ile obsesif kompulsif belirtiler, dürtüsellik ve kaygı arasındaki ilişkiler ve obsesif kompulsif belirti, dürtüsellik ve kaygı gruplarının üstbilişler açısından farklılıkları incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18 ve 56 yaşları arasında 300 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların üstbilişlerini değerlendirmek için Üstbilişler Ölçeği-30, dürtüsellik düzeylerini belirlemek için Barrat Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu, kaygı düzeylerini belirlemek için Durumluk / Sürekli Kaygı Envanteri- Sürekli Kaygı Ölçeği ve obsesif kompulsif belirti düzeyini değerlendirmek için Vancouver Obsesif Kompulsif Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, üstbilişlerin obsesif kompulsif belirtileri, kaygı ve dürtüselliği yordadığı bulunmuştur. Obsesif kompulsif belirtileri üstbilişlerin alt faktörlerinden endişenin tehlikeli ve kontrol edilemez olduğuna dair olumsuz inançlar ve düşünceleri kontrol ihtiyacı yordarken; kaygıyı endişenin tehlikeli ve kontrol edilemez olduğuna dair olumsuz inançlar, düşünceleri kontrol etme ihtiyacı ve bilişsel güvensizlik; dürtüselliği ise bilişsel güvensizlik alt boyutları yordamaktadır. Obsesif kompulsif belirtiler, kaygı ve dürtüsellik arasında üstbilişler açısından fark bulunmuştur ve fark kaygı ve dürtüsellik grupları arasında görülmektedir. Mevcut çalışmanın ve gelecekteki çalışmaların ışığında obsesif kompulsif belirtiler, kaygı ve dürtüsellikle ilgili psikopatolojilerin önlenmesi ve tedavisi ve obsesif kompulsif bozukluğun sınıflanması konusunda gelişmelerin sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The connections between metacognitions and obsessive-compulsive symptoms, impulsivity and anxiety have been examined in this research as well as the differences between obsessive-compulsive symptoms, impulsivity and anxiety groups in terms of metacognitions. The sample of the research consists of 300 participants between 18 and 56 years of age. In the research, it has been used the Metacognition Questionnaire (MCQ-30) in order to evaluate the metacognitions of the participants, Barratt Impulsiveness Scale – 11- Short Form in order to define their levels of impulsivity, the State Trait Anxiety Inventory-A Trait Scale in order to define their levels of anxiety and Vancouver Obsessional Compulsive Inventory in order to evaluate their levels of obsessive-compulsive symptoms. As a result of the research, it was found that metacognitions predict obsessivecompulsive symptoms, anxiety and impulsivity. Obsessive compulsive symptoms were predicted by uncontrollability and danger and need to control thoughts; anxiety symptoms are predicted by uncontrollability and danger, need to control thoughts and; impulsivity symptoms were predicted by lack of cognitive confidence. A difference between obsessive compulsive symptoms, anxiety and impulsivity was found in terms of metacognitions and the difference was observed among the groups of anxiety and impulsivity. In the light of present study and future studies, it is expected to gain improvement in order to prevent and treat psychopathologies related to obsessive compulsive disorders, anxiety and impulsivity as well as the classification of the obsessive compulsive disorder.