Sevim Ak'ın öykülerinin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analyzing the stories of Sevim Ak in terms of values education
  1. Tez No: 859704
  2. Yazar: ÖZLEM MAHİNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı; çocuk edebiyatı yazarlarından Sevim Ak'ın öykülerini değerler eğitimi açısından incelemektir. Hem yerli hem yabancı değer sınıflamaları hem de Türkçe Öğretim Programı'nda yer alan on kök değer incelenmiş ve değer sınıflandırmasının evrensel bir çerçevede değerlendirilmesi için Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi ile ilişkilendirilerek özgün bir değer sınıflaması oluşturulmuştur. Oluşturulan tabloda; temiz olma, tedbir, sevgi, dostluk, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik, dini inanış, özdenetim-özgüven, dürüstlük, sabır, saygı, bilim, sanat, estetik, adalet, eşitlik, özgürlük değerleri olmak üzere 18 değer yer almaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Sevim Ak'ın 12 öykü kitabı (Çilekli Dondurma, Dalgalar Dedikoduyu Sever, Dörtgöz, Gökte Biri Var, Mahalle Sineması, Karşı Pencere, Pembe Kuşa Ne Oldu?, Penguenler Flüt Çalamaz, Puldan Taştan Lahanadan, Toto ve Şemsiyesi, Toto'nun Sınıfı, Uçurtmam Bulut Şimdi) bu değerler esas alınarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, Sevim Ak'ın incelenen eserlerinde çalışmada ele alınan 18 değerin 1692 geçiş sıklığında olduğu görülmüştür. Öykülerde en çok bulunan beş değer sırasıyla estetik, sevgi, özdenetim-özgüven, tedbir ve sanat değerlerdir. Öykülerde en az bulunan değer vatanseverliktir. Sevim Ak'ın öykülerinin sınıflandırdığımız değerlerin tamamını içermesi bakımından değerler eğitimi bağlamında çocuklara önerilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the stories of Sevim Ak, a children literature author, in terms of values training. The ten root values, which are included in both the Turkish education programme and domestic and foreign values classifications, have been analyzed, and a unique values classification has been created by associating it with Maslow's Hierarchy of Needs in order to study the value classification within a universal framework. There are 18 values, including being clean, prudence, affection, friendship, responsibility, patriotism, benevolence, religious faith, self-control/self-confidence, honesty, patience, respect, science, arts, aesthetics, justice, equality and freedom, in the values classification created. This study has been carried out by using the document analysis technique, a qualitative research technique. Sevim Ak's 12 story books (Çilekli Dondurma, Dalgalar Dedikoduyu Sever, Dörtgöz, Gökte Biri Var, Mahalle Sineması, Karşı Pencere, Pembe Kuşa Ne Oldu?, Penguenler Flüt Çalamaz, Puldan Taştan Lahanadan, Toto ve Şemsiyesi, Toto'nun Sınıfı, Uçurtmam Bulut Şimdi) have been analyzed by basing on these values. At the end of the study, it was seen that the eighteen values discussed in the study had a frequency of 1692 occurrences in Sevim Ak's examined works. The top five values according to their frequencies in the stories are aesthetics, affection, self-control/self-confidence, prudence and arts respectively. The least-frequently used value in the stories is patriotism. Sevim Ak's stories are considered to be advisable for children in terms of values education since they contain all the values we have classified.