Mesleki turizm eğitiminde öğrencilerin e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the readiness levels of e-learning students in vocational tourism education
  1. Tez No: 513164
  2. Yazar: KENAN PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma yükseköğretim kurumlarında mesleki turizm eğitimi almakta olan ön lisans öğrencilerinin e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma kapsamında mesleki turizm eğitimi almakta olan ön lisans öğrencilerinin e- öğrenmeye çeşitli değişkenler açısından hazır olup olmadığı araştırılmıştır. Yükseköğretim kurumlarında mesleki turizm eğitimi almakta olan ön lisans öğrencileri hem zaman yönünden hem de maddi olanaklar açısından ulaşılması güç bir evren olduğundan dolayı, araştırmanın evreni kolayda örneklem yöntemi kullanılarak İstatistikî Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre TR83 bölgesi olarak adlandırılan Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan üniversiteler ile sınırlandırılmıştır. Araştırma kapsamında ölçme aracı olarak“Üniversite Öğrencilerinin E-Öğrenmeye Hazır Bulunuşluk Ölçeği ”kullanılmıştır. E-öğrenmeye hazır bulunuşluk ölçeğinin Cronbach Alfa güvenirlik katsayıları 0,91 olarak hesaplanmıştır. Analiz aşamasında betimsel istatistiklerde ortalama, standart sapma, basıklık, çarpıklık, yüzde ve frekans değerleri bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre öğrencilerin e-öğrenmeye hazır olmak için gerekli fiziksel donanıma sahip oldukları, internete en çok akıllı telefonlarından bağlandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin interneti genellikle gün boyunca kullandıkları, internete en çok sosyal ağ siteleri ile bilgi edinmek için eriştikleri, sosyal ağ sitelerinden de Facebook ve Instagramı kullandıkları ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; e-öğrenmeye hazır bulunuşluk ölçeğinde geliştirilen faktörlerle e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyleri tespit edilmeye çalışılan mesleki turizm eğitimi almakta olan ön lisans öğrencilerinin e-öğrenmeye hazır oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the level of readiness of e learning for undergraduate students who are receiving vocational tourism education in higher education institutions. For this purpose, it was researched whether the pre-license students who are receiving vocational tourism education within the scope of the research are ready for e-learning in terms of various variables. Since the pre-license students who are receiving vocational tourism education in higher education institutions are difficult to reach both in terms of time and in terms of material possibilities, the extent of research was limited to Universities in the Central Black Sea Region called TR83 region according to Statistical Region Units Classification by using easy sampling method. Within the scope of the research,“College Students' Readiness To E-Learning Scale ”was applied to the undergraduate students who took Vocational Tourism Education as a measurement tool. As well as this scale, a questionnaire including demographic and learning in formation of the students was also applied. The Cronbach Alpha reliability coefficients of the e-learning readiness scale were calculated as 0.91. Percentage, frequency, mean and standard deviation were used in descriptive statistics in the analysis stage. Skewness and kurtosis values were used to check whether the data provide normality assumption. According to the results of the research, it was determined that the students had the physical equipment necessary to be ready for e-learning, and the internet's were mostly connected by smart phones. It has become clear that students usually use the internet throughout the day, using internet works to acquire information through social networking sites like facebook and instagram. As a result; it was found that pre-graduate students, receiving vocational tourism education, who were tried to determine the level of e-learning readiness with factors developed on e-learning readiness scale, were ready to e-learning.