Kadınsılık ve cinsel mitlerin açıklanamayan infertiliteye etkileri
The effects of femi̇ni̇ni̇ty and masculinity myths to unexplainable infertility
  1. Tez No: 513180
  2. Yazar: BETÜL ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada herhangi organik bir bozukluğu olmamasına rağmen çocuk sahibi olamayan, açıklanamayan infertilite olarak tanımlanan bozuklukta; infertil kadınların psişik yapılanmalarının zeminini ortaya koymanın yanı sıra, kadınlık, annelik ve çocuk sahibi olma arzusunun ve kuşaklararası kız çocuğuna kadınsılık iletiminin, annelik arzusu ve annelik-kadınsılık ilişkisinin psikanalitik bakış açısıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmadaki uygulamalar, 50 fertil kadına Medipol Hastanesi'nde Çocuk Bölümü'nde ve 50 infertilite tanısı almış kadına Ankara Medicana ve Medical Park Hastanesi'nde yapılmıştır. İnfertilite tanısı alan kadın hastalara BEM Cinsiyet Envanteri ve Cinsel Mitleri Değerlendirme Formu kullanılarak kadınsılık erkeksilik düzeyleri ve cinsel mitlere inanma düzeyleri incelenmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerle birlikte normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov-Smirnov dağılım testi kullanıldı. Niceliksel verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında; iki grup durumunda, Mann Whitney U testi, üçlü ve daha fazla grup durumunda, Kruskal Wallis testi, gruplar arası ikili farklılığın tespiti için Bonferroni metodu, ölçek güvenilirliği için Cronbach's Alpha analizi kullanılmıştır. Anket bulguları sonucunda infertil ve fertil kadınların cinsel mitlere inanma düzeyleri ile kadınsılık/erkeksilik stereotiplerle özdeşim eğilimi ve cinsel mite inanma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamış; kadınsı ve erkeksi stereotiplerle özdeşim eğilimi arasında anlamlı bir farklılık bulunmuş; infertil kadınların fertil kadınlardan erkeksi stereotiplerle özdeşim eğilimi düzeyinin, fertil kadınların ise infertil kadınlardan kadınsı stereotiplerle özdeşim eğilimi düzeyinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess femininity, motherhood, and desire to have a child and intergenerational femininity transmission to daughters, desire to be a mother and motherhood-femininity relationship psycoanalytically; and to reveal the background of psychic structures of infertile women with the disorder defined as unexplainable infertility, which refers to women who can not have a child even though they do not have any organic problems. The study was conducted with the participation of 50 fertile women in the pediatry section of Medipol Hospital and 50 women diagnosed as infertiles in Ankara Medicana and Medical Park Hospitals. The levels of femininity and masculinity and the degrees of beliefs in sexual myths of infertile women were assessed through using BEM Gender Inventory and The Form of Assesment of Sexual Myths. While data was being assessed, Kolmogorov-Smirnov distribution test was used for analysing normal distribution with descriptor statistical methods. In intergroup comparison of quantitative data ; in case of two groups, Mann Whitney U test, with three and more groups, Kruskal Wallis test, to find out intergroup dual differences Bonferroni method, for scale reliability Croanbach's Alpha Analysis was utilized. In conclusion of survey findings, it was found out that there was not any meaningful difference between the levels of beliefs in sexual myths of infertile and fertile women feminine/masculine stereotype identification tendency and the degree of belief in sexual myths; a meaningful difference was found between feminine and masculine stereotype identification tendency levels,the degree of masculine stereotype identification tendency in infertile women were more than fertile women, and the levels of feminine stereotype identification tendency of fertile women were more than infertile women.