Duygu rehberi ebeveynlik eğitiminin annelerin ebeveynlik tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of the heart of parenting emotion coaching programme on mothers' attitudes
- Tez No: 513184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Duygu Koçu Ebeveynlik Eğitimi'nin, annelerin ebeveynlik tutumları üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem; ön test son test kontrol gruplu araştırma yöntemi olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişken; Duygu Koçu Ebeveynlik Eğitimi (DKEE), bağımlı değişken; ebeveynlik tutumlarıdır. Veri toplama araçları; demografik bilgi formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), (Demir ve Şendil, 2007) ve Duygu Stili Ebeveynlik Ölçeği'dir (Lagacé-Séguin, 2005). Katılımcılar; İstanbul, Büyükçekmece ilçesi Akçansa Fatih Sultan Mehmet Ortaokulundaki öğrencilerin anneleri arasından, gönüllülük ilkesine bağlı olarak belirlenmiştir. Örneklem, deney grubunda 43 kişi ve kontrol grubunda 41 kişi olmak üzere 84 kişiden oluşmaktadır. Deney grubuna ön test, DKEE ve son test uygulanmıştır. Kontrol grubuna yalnızca ön test ve son test uygulanmış, başka bir çalışma yapılmamıştır. Deney ve kontrol gruplarının ebeveynlik tutumlarının son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını araştırmak için, tek yönlü kovaryans analizi (One-way ANCOVA) yapılmış, veriler .05 istatistiksel anlamlılık seviyesi üzerinden değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; Duygu Koçu Ebeveynlik Eğitimi'ne katılan deney grubundaki annelerin demokratik ebeveyn tutumu puanları ve duygu koçu ebeveyn puanları, kontrol grubundaki annelere göre anlamlı biçimde artmıştır. Deney grubundaki annelerin otoriter ebeveyn tutumu puanları, duyguyu dikkate almayan ebeveyn tutumu puanları ve aşırı koruyucu ebeveyn tutumu puanları kontrol grubundaki annelerin puanlarına göre anlamlı biçimde azalmıştır. Analiz sonucunda, deney grubundaki annelerin, izin verici ebeveyn tutum puanlarında kontrol grubundaki annelere göre anlamlı bir değişikliğe rastlanmamıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effects of The Heart of Parenting - Emotion Coaching Programme on mothers' attitudes. The research method is determined as pretest posttest experimental control group design. The independent variable is The Heart of Parenting – Emotion Coaching Programme and the dependent variable is the mothers' attitudes. The measurements are the demographic information form, Parent Attitute Scale (Demir ve Şendil, 2007) and Maternal Emotional Style Questionaire (EDSÖ) (Lagacé-Séguin, 2005). The voluntary participants consist of Istanbul, Büyükçekmece, Akçansa Fatih Sultan Mehmet Elementary School students' mothers. The sample includes 84 mothers. There are 43 mothers in experimental group and 41 mothers in control group. The experimental group is applied, pretest, DKEE and posttest. The control group is applied only pretest and posttest. One way analysis of covariance (One way ANCOVA) is used to examine assumptions and to determine whether there are significantly difference between experimental and control groups' posttest scores. The significant value of analysis is .005. The analysis shows that, there is significant difference between the groups. The scores of mothers' on democratic parenting and emotion coaching parenting attitude are significantly increased in experimental group. The authoritative parenting attitude scores, over protective parenting scores and emotion dismissive parenting scores are significantly decreased in experimental group. There is no significant difference between the permissive parenting scores of experimental and control groups. The results are discussed and in reference to literature.