TRT repertuvarında bulunan Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu yörelerine ait hicaz karakterli Türkülerin ritmik yapı ve makamsal yönlerden analizi
Rhytmic and musical similarities and differences between the 'Hicaz' characterized folk songs of the East Bleacksea the East Anatolian regions
- Tez No: 513226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Geleneksel kültürümüzün en önemli kilometre taşlarından biri olan Türk Halk müziği ve türkülerimizin icrası esnasında kullanılan makamsal yapıları ve ritmik özellikleri yöreden yöreye değişiklik göstermesine karşın, coğrafik özellikler bakımından da türküler arasındaki benzer ve farklı yönlerin olduğu hipotezinden hareketle, betimsel tarama modeli ile durum tespitine yönelik olarak kaleme aldığımız bu çalışmada, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi yörelerindeki her ilin türkülerinin tek tek makamsal ve ritmik açıdan karşılaştırmalı olarak incelenmesi konusu üzerinde, günümüze kadar oldukça az çalışma yapılmış olması, konumuz araştırma dinamiğine önemli bir ivme kazandırmaktadır. Ayrıca bölgesel olarak coğrafi yapının müzik kimliği üzerinde ne oranda etkisi olduğu teorisi de bu çalışmada ele alınan örneklemin analiz edilmesi ile daha açık olarak ortaya çıkarılması düşünülmektedir. Bu araştırmada TRT repertuvarında bulunan Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu yörelerine ait hicaz karakterli türkülerin, ritmik yapıları ve makamsal yönlerden, Türk sanat müziği nazariyat kitaplarında belirtilen makam tarifi ve tasnifi ile ne oranda benzerlik ve farklılık gösterdiği bağlamında da incelenmiş olup, tespitler yapılarak, sınıflandırma ve metodoloji önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Altough musical structers and rhytmic properties our folk songs and Turkish folk music which is one of the most significient miles tones of our traditional culture, Show an alteration from region to region , starting from the point of hyphotesis that there are similar and different aspects of folk songs in term of geografic characteristics, in this study we aimed to determine the situation by using depictive survey model. Hence, since quite few comparative studies have been conducted about the musical structure and rhytm of folk songs of each city situated East Anatolia and Blacksea Region, it makes the subject of our study gain momentum significiently. Also, it is considered to clearly reveal the theory about at what rate the geographical structure has influence on musical identity by analysing paradigm discussed in this study. In this study rhytmic and musical similarities and differences between the“Hicaz”characterized folk songs of the East Bleacksea the East Anatolian regions and description of the musical structure and classification stated in theoretical boks of Turkish Classical music are analysed and determined and some classification and methodology suggestions are brought forward.