TRT repertuvarında bulunan Irak ve Isfahan makamlarındaki sözlü eserlerin besteci, form ve usûl yönünden karşılaştırılması
TRT camparing vocal works of art composed in Irak and Isfahan maqams in terms of composer, form and usûl
  1. Tez No: 239744
  2. Yazar: TOLGA ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL BAŞARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, XV. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar olan zaman diliminde, Irak ve Isfahan makamlarında bestelenmiş ve TRT repertuarına girmiş sözlü eserlerin besteci, form ve usûl yönünden karşılaştırılıp, yüzyıllara göre kıyaslanmalarını içermektedir.Araştırma, belirtilen zaman diliminde Irak ve Isfahan makamlarında kaç besteci tarafından kaç eser bestelendiği, bu eserlerde en fazla kullanılan form ve usûllerin neler olduğunu tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Elde edilecek sonuçlar yardımıyla Türk müzik tarihi bilgilerine katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Araştırma için gerekli olan veriler, TRT Türk Sanat Müziği sözlü eserler repertuarı ve kaynak taraması yolu ile elde edilmiş, kaynak taramasında; konu ile ilgili edvârlar, kitaplar ve bilimsel yazılar incelenmiştir.Çalışma sonunda elde edilen veriler değerlendirilmiş ve sonuçlar, maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The content of this research is to compare vocal works of art composed in Irak and Isfahan Maqams and placed in repertoire of TRT in terms of composer, form and usûl (rhythmic pattern) according to centuries in time period from XV. to the XXth. centuries.This research has been performed to determine how many works of art in Irak and Isfahan Maqams have been composed by how many composer in indicated time period. In addition, the most used form and usûl in these works of art has been determined.Aim of this research is to contribute to information of Turkish music history by aid of results obtained from this study. The required data for this research is obtained from vocal works of art repertoire of Turkish Classical Music of TRT and from literature search. In literature search, related documents, books and scientific articles have been searched.The data obtained at the end of the study and results have been evaluated and listed in order.