'Giovanni'nin Odası' ve 'ÇC' isimli eserlerde altkültür olarak eşcinselliğin mekan imgesi ekseninde incelenmesi
Analysing the concept of homosexuality as a subculture in terms of space image in 'Giovanni's Room' and 'ÇC'
- Tez No: 513242
- Danışmanlar: PROF. NAZİRE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Comparative Literature, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Amerikalı yazar James Baldwin'in“Giovanni'nin Odası”isimli romanı ve çağdaş Türkçe edebiyat yazarlarından Murathan Mungan'ın“ÇC”isimli öyküsünde altkültür olarak eşcinselliği mekan imgesi ekseninde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada sosyoloji ve edebiyat odaklı disiplinlerarası bir yaklaşım benimsenmiş olup; sosyolojik bir olgunun edebi eserlere yansıma şekli irdelenmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda; öncelikle kültür, altkültür, eşcinsellik ve mekan kavramlarının irdelenmesi ve ardından eser okumasının bu veriler ışığında yapılması hedeflenmektedir. Çalışmanın sonunda, edebi eserleri toplumsal olgular ekseninde okumanın ve incelemenin okura ve/veya araştırmacıya, olaylara farklı bir bakış açısı ve hassasiyetle yaklaşma becerisi kazandırdığı ya da var olan beceriyi pekiştirdiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the concept of homosexuality as a subculture in terms of space in named literary works“Giovanni's Room”by the American writer James Baldwin and“ÇC”by Murathan Mungan, one of the contemporary Turkish writers. In this study, an interdisciplinary attitude focused on sociology and literature has been adopted and a sociological phenomenon is trying to be studied in the way of reflection to literary works. In this context, first of all, it is aimed to examine the concepts of culture, subculture, homosexuality and space and then to make the reading of the works in the light of these data. At the end of the study, it is supposed that reading and studying on the literary works on works in the view of social facts gives the reader and/or the researcher the ability to approach events with a different perspective and sensitivity or reinforce the ability to see the things in a more sensible way.