Kars yöresi köpeklerinde dirofilariosis'in yaygınlığı
The prevalence of dirofilariosis in dogs in the Kars province of Turkey
- Tez No: 513244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kars Yöresi Köpeklerinde Dirofilariosis'in Yaygınlığı Bu çalışma, Türkiye'nin Kuzeydoğu'sunda bulunan illerden Kars'ta yetiştirilen köpeklerde dirofilariosis'in yaygınlığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 15.06.2004-02.10.2004 tarihleri arasında 9 odaktan rasgele seçilen 209 köpekten kan örnekleri alınmıştır. Kan alınan köpeklerin yaşı, cinsiyeti ve ırkı, solunum veya dolaşım sistemine ait klinik belirti olup olmadığı ve bölgedeki sivrisinek yoğunluğu hayvan sahiplerinden bilgi alınarak kaydedilmiştir. Kan örnekleri aynı gün Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı laboratuvarı'na getirilmiş ve Saponin Test ile incelenmiştir. Kars yöresi köpeklerinde dirofilariosis'in yaygınlığı %14.83 (31/209) olarak belirlenmiştir. Enfeksiyona rastlanmış olan odaklar içerisinde en düşük enfeksiyon oranı %3.4 ile Digor ilçesine bağlı Dağpınar Beldesi'nde, en yüksek enfeksiyon oranı ise %43.4 ile Kağızman ilçesine bağlı Kötek Köyü'nde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Prevalence of Dirofilariosis in Dogs in The Kars Province of Turkey This study was carried out to determine the prevalence of dirofilariosis in dogs in the province of Kars in north-eastern Turkey. For this aim, a total of 209 blood samples were colllected at random from dogs at 9 different location whitin the province between 15th of June and 06th of October 2004. Age, sex, race of the dogs were recorded and the dogs were examined for the presence of any clinic signs in the respiration and the circulation system. The information about intensity of mosquitoes in the region was taken from the owners of the dogs. The blood samples were brought to Laboratory of Parasitology Department, Faculty of Veterinary Medicine, Kafkas University, and examined by Saponin Test at the same day. The prevalence of dirofilariosis was determined as 14.83 % (31/209) in dogs of Kars province. In spots where the infections are met, the lowest rate of infection (3.4 % ) was found in Dağpınar Village in Digor and the highest rate of infection (43.4 % ) was found in Kötek Village in Kağızman.