Kars yöresi koyunlarda kontagiyöz agalaksiya hastalığının kültürel ve serolojik yöntemlerle araştırılması
Cultural and serological studies on contagious agalactia in sheep in Kars district, Turkey
  1. Tez No: 138206
  2. Yazar: OLCAY ÖZTÜRKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH OTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
20 ÖZET Kars yöresi koyunlarında kontagiyöz agalaksiya hastalığının kültürel ve serolojik yöntemlerle araştırılması Bu araştırma Kars yöresi koyunlarında kontagiyöz agalaksiya hastalığının, kültürel ve serolojik yöntemlerle belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Kars merkeze bağlı yedi köye gidilerek, kültürel yoklama için hastalık belirtileri gösteren (mastitis, arthritis, keratokonjunktivitis) koyunlardan 60 süt, 14 göz sıvabı ve 5 eklem sıvısı örneği, serolojik yoklama için ise klinik olarak hastalık bulguları gösteren veya sağlıklı, toplam 135 koyundan kan örneği toplanmıştır. Kültürel yoklamalar sonucu, 60 süt örneğinin 3'ünden (% 5.0), 14 göz sıvabının 2'sinden (% 14.2) ve 5 eklem sıvısının 1 'inden (% 20) olmak üzere toplam 79 adet örneğin 6'sından (% 7.5) Mycoplasma agalactiae susu izole ve identifiye edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan ve serolojik olarak ELISA testiyle değerlendirilen 135 adet koyun kan serumu örneğinin 16*sı (% 11.85) pozitif, 15'i (% 11,11) şüpheli ve 104'ü (% 77.03) ise negatif bulunmuştur. Bu sonuçlar, kontagiyöz agalaksiya hastalığının Kars yöresi koyunlarında görülen önemli infeksiyonlardan biri olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar sözcükler : Koyun, Mycoplasma agalactiae, kontagiyöz agalaksiya, izolasyon, seroloji.
Özet (Çeviri)
21 SUMMARY Cultural and serological studies on contagious agalactia in sheep in Kars district, Turkey This study aimed to determine the extent of contagious agalactia in sheep in Kars district by cultural and serological methods. For this purpose, cultural investigation utilized 60 milk, 14 eye swabs and 5 joint fluid samples collected from sheep showing symptoms of the disease from 7 villages in Kars district. A total of 135 blood samples were collected from sheep showing signs of the disease or from clinically healthy sheep in order to undertake the serological investigations. On the cultural investigation, 6 (7,5 %) M.agalactiae were isolated and identified from the total of 79 samples. The distribution of isolates was 3 from 60 milk samples (5,0 %), 2 from 14 eye swabs (14,2 %) and 1 from 5 joint fluids (20 %). Serum samples were serologically tested by ELISA and 16 samples (11,85 %) were found to be positive, 15 (11,11 %) suspicious and 104 (77,03 %) negative. In conclusion, these results demonstrate that contagious agalactia is one of the most important infectious diseases of sheep in Kars district, Turkey. Key words : Sheep, Mycoplasma agalactiae, contagious agalactia, isolation, serology.