Kamu yönetimi bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı'na paydaşların etkileri
Influence of stakeholders on the Presidency of Religious Affairs in the context of public administration
  1. Tez No: 513251
  2. Yazar: OSMAN NURİ BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Kamu Yönetimi, Religion, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumların var olmalarında, halkın birliğinin ve bütünlüğünün oluşmasını sağlayan en temel unsurlardan birisi din kavramı ve bununla bağlantılı olarak da ilgili kurum ve kuruluşlar oluşturmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde din işleri ile alakalı bütün hizmetleri sunan kurum da Diyanet İşleri Başkanlığı'dır. Halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de Diyanet İşlerinin toplumsal açıdan oldukça önemlidir. Bugün DİB camilerle sınırlı olan alanlarda hizmetler veren kurum olmaktan çıkarak basın, yayın, televizyon, radyo, internet ortamı ve mobil iletişim uygulamaları bağlamında hizmet verir hale gelmiştir. Bununla birlikte yurtdışında yardım organizasyonları, yurtdışı ibadethane açılışları, hac ve umre organizasyonları ve daha birçok hizmet alanlarında toplumların çok geniş kitlelerini etkileyebilen bir kuruma dönüşmüştür. DİB'in sunmakta olduğu hizmetlerden, İslam dininin paydaşları olan; Müslüman cemaatler, belediyeler,muhtarlar,sendikalar,vakıflar ve dernekler faydalanmaktadır. Bu paydaşlar; İslam dininin ibadet ve ahlak esaslarıyla beraber ibadethane ile ilgili işlerin yürütülmesinde ve dini konularda bilginin doğru şekilde kendilerine ulaşması hususunda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan hizmet beklemekte ve aynı zamanda destek te olmaktadırlar. Bu çalışmada, DİB'in tarihsel gelişimi, teşkilat yapısı, ayrıca iç ve dış paydaşlar ile mülakatlar yapılarak DİB'in işleyişi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental elements in the existence of societies in which the unity and integrity of the people are formed is the concept of religion and related institutions and organizations in connection therewith. In this context, the institution that provides all services related to religion in our country is the Presidency of Religious Affairs. A majority of whose population is Muslim in Turkey is very important in social terms of Religious Affairs. Today, DİB departs from the institution that provides services in the areas limited to the DİB mosques, and it has become an institution that can affect a wide range of societies in many fields such as press, publication, TV, radio, internet environment and mobile communication applications, charity organizations abroad, opening of international places of worship, It has become. The services provided by DİB are the stakeholders of Islamic religion; Muslims, sects, sects, communities, foundations and associations benefit. These stakeholders; In the case of Islamic Religion's works of worship and morality and places of worship, and in order to access the information properly in religious matters, the Presidency of Religious Affairs is waiting for services and support at the same time. In this study, the historical development of the Department of Religious Affairs, organizational structure, and interviews with internal and external stakeholders will examine the positive and negative effects of the Directorate of Religious Affairs on the functioning of the Department of Religious Affairs.