Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminde devlet teşviki ve otomatik katılım- ARIMA modeliyle bir analiz
Private pension system in Turkey state incentives and automatic participation- ARIMA model analysis
  1. Tez No: 513252
  2. Yazar: EZGİ AKDİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, Banking, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez,Türkiye'deki Bireysel Emeklilik Sisteminde yer alan birtakım ilişkili göstergeler üzerinde,kamu kanalıyla getirilen devlet teşviki ve otomatik katılımın ne düzeyde etkin olduğunu ekonometrik düzeyde ortaya koymaktadır. Bu amaçla,durağan hale getirilen ilgili göstergelere ilişkin zaman serileri ARIMA (Durağan Olmayan Doğrusal Stokastik Model) yöntemiyle yapılan tahminlemeler üzerinden mukayese edilmektedir. Yapılan analiz sonucunda ise, her bir gösterge için ortaya konulan tahmini değerler devlet teşvikinin gerçekleştirdiği değerlerin üzerinde kaldığı görülmüştür. Otomatik katılım ise, özellikle getirmiş olduğu fon kesintilerine ilişkin düzenlemeler neticesinde yapılan tahmini modellerin de üzerinde başarı göstererek önümüzdeki dönem içerisinde fona dayalı göstergelerle ilgili üssel bir trend yakalayacağına yönelik bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This academic work is prepared as a graduate thesis for Istanbul Commerce University Finance Institute. Thesis, located on private pension system in Turkey in a number of related indicators, the econometric reveals what level is effective in state subsidies and the automatic participation of the public brought the channel level. For this purpose, the time series for the corresponding indicators that are rendered stationary are compared over the estimations made by the ARIMA method. As a result of the analysis made, it is seen that the estimated values for each indicator exceed the values realized by the government incentive. On the other hand, automatic participation has reached a conclusion that it will achieve an exponential trend in relation to the fossil show in the coming period, especially if it has succeeded in the forecasted models due to the regulations on fund interruptions.