Türkiye'de bireysel emeklilik sistemine katılımın ampirik analizi
Empirical analysis of private pension system participation in Turkey
  1. Tez No: 966718
  2. Yazar: SEMİH ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVCI, DOÇ. DR. ÇAĞAÇAN DEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), gönüllülük esasına dayalı, özel şirketler tarafından yürütülen ve devlet tarafından denetlenen bir tasarruf aracıdır. Sistem, özellikle 1990'lı yıllardan itibaren, devletin sosyal güvenlik sistemindeki yükünü azaltma isteğinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. BES'in amacı, bireylerin azalan emekli maaşları yerine benzer bir geliri özel sektör destekli sistemle telafi edebilmelerini sağlamaktır. Bu çalışma, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) katılımın, ilgili politika araçları aracılığıyla nasıl değiştiğini incelemektedir. Söz konusu politika araçları; devlet katkısı, genel yönetim gider kesintisi, operasyon ücret kesintisi ve firma kesinti oranıdır. Ayrıca çalışmanın son bölümünde, otomatik katılım sisteminin bir politika aracı olarak sisteme katılım üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla çalışmada iki yöntem kullanılmıştır: İlk olarak, genel denge analizi çerçevesinde Örtüşen Nesiller Modeli (OLG) ile BES'i içeren bir model kurulmuş; ardından, zaman serisi ekonometrisiyle BES sistemindeki katılımcı sayısı ve katkı payı tutarlarının zaman içerisindeki politika değişimlerine tepkisi analiz edilmiştir. Her iki yöntemin incelemesinde ortak değişken olarak katkı payı tutarı yer almakta olup, çalışmanın temel amacı BES sistemine katılımı incelemektir. Elde edilen etkiler üzerinden politika araçlarının kullanımı, mevcut politika araçlarının revizyonu veya yeni politika araçlarının geliştirilmesi gerekliliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, devletin BES'e katılımın artması için mevcut politika araçlarını etkin şekilde kullanması ve zaman zaman yeni politika araçları geliştirerek sistemi desteklemesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda, firmaların çalışanlarını BES sistemine daha etkin şekilde katılım sağlamaya teşvik edecek yeni politika araçlarının, sisteme katılım üzerinde olumlu etkiler yaratabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Individual Retirement System (BES) is a voluntary savings instrument operated by private companies and overseen by the state. The system emerged, particularly since the 1990s, because of the state's desire to reduce the burden on the social security system. The aim of the BES is to enable individuals to replace their declining pensions with a similar income through a private sector-supported system. This study examines how participation in the Individual Retirement System (BES) has changed through relevant policy instruments. These policy instruments are the state contribution, the general administrative expense deduction, the operation fee deduction, and the company deduction rate. Furthermore, the final section of the study evaluates the impact of the automatic enrollment system as a policy instrument on participation in the system. For this purpose, the study employs two methods: First, a model incorporating the BES using the Overlapping Generations Model (OLG) within the framework of general equilibrium analysis is constructed; then, the response of the number of participants and contribution amounts in the BES system to policy changes over time is analyzed using time-series econometrics. The contribution amount is used as a common variable in the analysis of both methods, and the primary objective of the study is to examine participation in the BES system. The results obtained were used to assess the need for the use of policy instruments, the revision of existing policy instruments, or the development of new policy instruments. The study concluded that the government should effectively utilize existing policy instruments and occasionally develop new policy instruments to support the system to increase participation in the BES. It was also observed that new policy instruments that encourage employees to participate more effectively in the BES system could have a positive impact on participation in the system.