Eğitimde teknoloji entegrasyonu sürecinde okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik yeterliliklerine yönelik öğretmen görüşleri (İstanbul ili Başakşehir ilçesi örneği)
Teacher opinions on instructional leadership competencies of school administrators in process of technology integration in education (The case Başakşehir district of Istanbul province)
  1. Tez No: 513256
  2. Yazar: OSMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitimde teknoloji entegrasyonu sürecinde okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik yeterliklerinin öğretmen görüşleri çerçevesinde ortaya konulmasıdır. Ayrıca bu bağlamda söz konusu yeterliklerin çeşitli değişkenler çerçevesinde incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma, İstanbul ili Başakşehir ilçesi resmi eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin görüşleri ile sınırlıdır. Verilerin toplanmasında Özge Hacıfazlıoğlu,Şirin Karadeniz, Gülay Dalgıç tarafından geliştirilen“Okul Yöneticileri Teknoloji Liderliği Yeterlik Algıları ”ve Mehmet Şişman tarafından geliştirilen“Öğretim Liderliği Davranışları Ölçeği”olmak üzere iki ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel ve nicel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında 232 öğretmenden toplanan veriler içerisinde kayıp veri olup olmadığını belirlemek için kayıp veri analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda 64 öğretmene ait veri analizden çıkarılmıştır. Dolayısıyla analizler 168 öğretmenin verisi üzerinden yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 20.0 yazılımı kullanılmıştır. Analizler sırasında manidarlık düzeyi 0.05 kabul edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde öncelikli olarak parametrik testler tercih edilmiştir. Parametrik testlerin normallik varsayımı olduğu için bu varsayım test edilmiştir. Normallik varsayımını test ederken puan dağılımlarının çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Çarpıklık ve basıklık değerleri -1 ile +1 arasında olduğunda puanların normal dağılımdan aşırı bir sapma göstermediği, dolayısıyla normallik varsayımının sağlandığı kabul edilmiştir. Araştırmada Normallik varsayımı sağlanmadığı için okul yöneticilerin öğretimsel ve teknolojik liderliklerinin okul kademesine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için tek faktörlü varyans analizi yapılamamıştır. Bu analiz yerine parametrik olmayan Kruskal Wallis H-testi ile analiz yapılmıştır. Okul yöneticilerinin öğretimsel ve teknolojik liderliklerinin değerlendirilmesinde öğretmenlerin cinsiyetlerine göre farklılık olup olmadığını belirlemek için ilişkisiz örneklemler t –testi kullanılmıştır. Araştıma sonucunda, okul yöneticilerinin teknolojik gelişmeler ışığında öğretimsel liderliklerini ve teknolojik yeterliklerini belirlemek için yapılan araştırmada, yöneticilerin öğretimsel liderliği yüksek düzeyde olumlu doğrulanmıştır. Öğretmenler yöneticilerin öğretimsel liderliklerini yeterli görmektedirler.Öğretimsel liderlik yeterlikleri okul kademesinde de farklı görünmemektedir. İlkokul, Lise ve Ortaokuldaki öğretmenlerin genel kanısında anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Okul yöneticilerinin teknolojik liderliğinin değerlendirilmesinde öğretmenlerin cinsiyetlerine göre farklılık olup olmadığı belirlemek için yapılan araştırmada manidar bir farklılık görülmemektedir. Öğretmenleri cinsiyetlerine göre değerlendirdiğimizde kadın ve erkek öğretmenlerin değerlendirmeleri yüksek düzeyde olumlu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to put the instructional leadership competencies of school administrators in the context of teacher perspectives in the process of technology integration in education. It is also aimed to examine the competences in the context of various variables in this context. The research is limited to the opinions of the teachers in the official education institutions of Başakşehir district of Istanbul province. Two scales were used as“Teaching Leadership Behavior Scale”developed by Özge Hacifazlıoğlu, Şirin Karadeniz and Gülay Dalgıç,“Perceived Proficiency Perceptions of Technology Leaders in Technology”and Mehmet Şişman. Qualitative and quantitative analysis techniques were utilized in the analysis of the data. Within the scope of the study, missing data analysis was performed to determine whether there were any missing data in the collected data from 232 teachers. As a result of analysis, 64 teachers' data were extracted from the analysis. For the analysis of the data, SPSS 20.0 software was used. The level of significance during the analyzes was accepted as 0.05. Parametric tests were preferred in the analysis of data in the study. This assumption was tested because parametric tests were assumed to be normality assumptions. The skewness and kurtosis values of the point distributions were examined when testing the normality assumption. It is accepted that when the values of the skewness and kurtosis are between -1 and +1, the scores do not deviate from the normal distribution excessively, and thus the normality assumption is satisfied. One-factor analysis of variance was not conducted to determine whether the school's leadership of instructional and technological leadership differed from school to school because the normality hypothesis was not provided in the survey. This analysis was carried out with the non-parametric Kruskal Wallis H-test. In evaluating the instructional and technological leadership of school administrators, unrelated samples were used to determine whether there was a difference according to the gender of the teachers. As a result of the research, the instructional leadership of the administrators was confirmed at a high level in the research conducted to determine the instructional leadership and technological competence of the school administrators in the technological development. Teachers see enough instructional leadership of managers. Instructional leadership competencies do not seem to be different at the school level. There was no significant difference in the general opinion of primary school, high school and secondary school teachers. There is no significant difference in the survey conducted to determine whether there is any difference in the gender of the teachers in the evaluation of the school leaders' technological leadership. When we evaluate the teachers according to their gender, the evaluations of the male and female teachers are highly positive.