İlköğretim okul yöneticilerinin bilişim teknolojilerinin eğitim amaçlı kullanılmasına etkisi
The effect managers of primary schools on the use of information tecnology for education at school
  1. Tez No: 228378
  2. Yazar: NADİRE AYŞİN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı'nca kurulan Bilgi Teknolojisi sınıflarının kullanımına ilişkin talimatların yerine getirilmesinde ve Bilgi Teknolojisi sınıflarının amacına uygun sağlıklı bir şekilde kullanılmasında liderlik görevi okul müdürlerine düşmektedir. Bu çalışmada; ilköğretim okul yöneticilerinin, teknolojinin eğitime entegrasyonu sürecinde Bilişim Teknolojilerinin kullanımına etkisi incelenmiştir.Bu araştırma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılı Ankara İli merkez ilçelerindeki BT sınıfı bulunan 7 devlet okulu ve 1 özel okul olmak üzere toplam 8 ilköğretim okullunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bu okullarda görev yapan 19 okul yöneticisine anket uygulanmıştır. Anket uygulanan yöneticilerden 13'ü ile ve bu okullarda görev yapmakta olan 15 öğretmenle birebir görüşme yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde istatistiksel teknikleri kullanılmıştır.Araştırmada okul yöneticilerinin Bilgi Teknolojilerinin öğretimde kullanılması ve eğitimdeki rolü, öğretmen ve öğrenciler üzerinde BT sınıflarının etkisi hakkında olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür ancak verilen eğitimler, okuldaki donanım ve yazılım konusunda olumlu görüş belirtmedikleri görülmüştür.Araştırmada, okul yöneticilerinin BT entegrasyonu sürecinde görev ve sorumluluklarını daha iyi yerine getirmeleri için; BT entegrasyonu konusunda verilecek hizmet içi eğitimlerin, yöneticilerden beklenen görevleri yerine getirebilmelerine yardımcı olacak içeriklerle verilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The leadership duty of the fullfillment of instructions about the Information Tecnology classes which have been set up by the Ministry of National Education and using of these classes properly behoves on the headmasters of the Primary Schools. In this study; the influence of Primary School Managers on the utilization of Information Technology on the process of integrating technology in education was anallyzed.This research was carried on 8 Primary Schools, 7 of which were Public Schools ,one of which was a private school and all of which have got IT classes in Ankara in 2007-2008 academic year. 19 managers of these schools were surveyed. 13 of these managers and 15 teachers who are working at these schools were individually interviewed. Qualitative research technique was used in this study. In the analysis of the data frequency and percent statistics techniques were used.By this research it was observed that the school managers had positive opinions on the utilization of Informatin Technologies and their role in education, and the effect of the IT classes on teachers and students, however it was also observed that they have negative opinion on the facilities of hardware and software at schools and in-service training..By this research, in order for the school managers to fullfill their duty and responsibilities on the process of integration of IT, the in-service training about this subject must be given with a content which will be more effective for the managers.