Euro krizi, Avrupa Birliği'nin geleceğinde Türkiye'nin yeri ve muhtemel senaryolar: 'Esnek entegrasyon' bir çözüm olabilir mi?
Euro crisis, the place of Turkey in the future of European Union and possible scenarios: Can 'Flexible integration' be a solution?
  1. Tez No: 513289
  2. Yazar: ELİF CEMRE BEŞGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU UTKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tarihsel olarak bakıldığında tek düze entegrasyon, başka bir deyişle bütün üye devletlerin aynı anda bütünleşmesi fikri, Avrupa bütünleşmesinin ilk yıllarında Topluluğu geliştirmek için kabul edilen bir yöntem olarak düşünebilir. Fakat, ilerleyen yıllar boyunca artan üye sayısı, derinleşen ve çoğalan entegrasyon alanlarıyla birlikte, Avrupa Birliği (AB) tek düze entegrasyon açısından çeşitli sorunlarla karşılaşmıştır. Özellikle derinleşme ve genişleme sürecine, üye ülkelerin farklı zamanlarda ve farklı koşullarda katılmaları, yeni üyelerin hali hazırda üye olan ülkelerin hızını ve uyumunu yakalamasını zorlaştırmıştır. Bu durumun ortaya çıkarmış olduğu ayrışma, Euro krizi başta olmak üzere Brexit, Suriyeli mülteci krizi ve artan milliyetçi akımlar ekseninde, AB içinde belirginleşmiştir. Diğer bir taraftan, bu kriz ortamının üye devletlerarasındaki farklılıkları daha da derinleştirmesi, AB'nin tüm üye devletlere uyan tek tip politika yapımını mümkün kılmamıştır. Bu bağlamda, artan çeşitliliğin daha etkin ve etkili yönetilmesi açısından, esnek entegrasyon kavramı önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, AB'nin gelecekte tek bir modele bağlı kalmadan; farklı esnek entegrasyon modellerini pragmatik bir şekilde uygulayan bir yapıya evirileceği öngörülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı, AB'nin geleceğinde esnek entegrasyonun gerekliliğini vurgulamak ve AB'nin söz konusu bu geleceğinde Türkiye'nin yerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, ilk aşamada esnek entegrasyon kavramı irdelenecektir. Takip eden kısımda, AB'nin gelişmekte olan bir özelliği olarak esnek entegrasyon değerlendirilip gerekçeleriyle açıklanacaktır. Son olarak, AB'nin geleceğinde Türkiye'nin yeri oluşturulan muhtemel senaryolar çerçevesinde senaryo analizleriyle değerlendirilecektir. Türkiye-AB ilişkilerinin gelecekteki formu ve sürdürebilirliği bu çalışmada incelenen senaryolarla bağlantılıdır.
Özet (Çeviri)
Historically the idea of uniform integration, in other words, the integration of all member states at the same time and speed, can be considered as an accepted way to develop the Community in the first years of European integration. However, along with the increasing number of members, deepening and growing integration areas over the years, the European Union (EU) has faced various problems concerning the uniform integration. Particularly, in the process of deepening and widening, member states participation to the EU at different times and under different conditions made it difficult for new members to catch up the speed and harmony of the states that are already members. The cleavage caused by this situation has become more evident in the EU. Particularly, due to the Euro crisis, Brexit, Syrian refugee crisis and increasing nationalist trends. On the other hand, the fact that this crisis atmosphere further deepened the differences between the member states, did not make it possible for the EU to form a uniform policy that fits all member states. In this context, the concept of flexible integration gaining importance in terms of more efficient and effective management of increasing diversity. In this study, it is anticipated that the EU will evolve into a more flexible structure that implements different flexible integration models pragmatically. The aim of this study is to emphasize the need for flexible integration in the future of the EU and to reveal the place of Turkey in the future of the EU. In this direction, the study will first deal with the concept of flexible integration. In the following part, flexible integration will be evaluated as an evolving feature of the EU. Finally, the place of Turkey in the future of the EU will be analysed through scenario analysis in the framework of possible scenarios. The future form and sustainability of Turkey-EU relations are related to the scenarios examined in this study.