Askeralma sisteminde yönetim ve organizasyon (uygulama, öneriler)
Management and organization of recruiting system
- Tez No: 51329
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Türk Milleti'nin % 51 'ni oluşturan erkek vatandaşlarını doğrudan, eş ve çocuklarını dolaylı olarak ilgilendiren Askerlik konusunun yüksek lisans tezi olarak ele alınması K.K.K.'lığının müsaadesi ile başlatılmıştır. İlk önce askeralmanın tarihi gelişimi incelenmiş; daha sonra yabancı ülkelerdeki askeralma sistemleri ve dünyadaki çatışma ve anlaşmazlıklar ile bölgesel savunma güçleri kısaca ele alınmıştır. Halen uygulanmakta olan askeralma sistemi Klasik Yönetim Teorisinin“Yönetim Süreci Yaklaşımı”açısından incelenmiş; sonuç olarak ise daha çağdaş bir askeralma sistemine yani profesyonel askeralma sistemine geçilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Military service, which directly concerns the male citizens of Turkish Nation 51 % of total population, and wife and children of them indirectly was chosen to be a suitable M.A. these is subject and this study was started with the permission of Turkish Land Forces. First, the historical development of recruiting is descussed, then the recruiting systems in foreign countries and fights and disagreements in the world and finally local defense powers were studied briefly. The present recruiting system was studied in the view of management duration approach, which is one of the three approaches of Classical theory, and at the end it was suggested that as a more contemporary recruiting system, the professional recruiting system should replace the present one.