Realizm sanat akımının 19. yüzyıl rus gezgin sanatçılara etkisi
The impact of realism art current to the percent 19th century russian artists
- Tez No: 624413
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
19 yüzyılın ikinci yarısında Rusya ekonomik, politik ve kültürel alanda büyük bir değişim geçirmiştir. Dönem Rusya'da kapitalizmin geliştiği, büyüyen işçi sınıfının hareketlendiği bir dönemdi. Özellikle 1861'de toprak köleliğinin kaldırılışı, ülkede demokratik ve sanat alanda birçok değişikliğe yol açtı. Rus halkının tümünü etkilemiş olmakla birlikte, Rus sanatındaki gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Bu dönemd19.e halkın acılarını yansıtmak, Rus resim sanatının temel konusu haline gelmiştir. 1870 yıllarında Rus realist ressamları İlerici Gezgin Ressamlar Birliği kurulmuştur. Sankt Petersburg'daki Çarlık Güzel Sanatlar Enstitüsü'nün eğitim sistemi, konuları ve yöntemlerine tepki olarak oluşmuş bir realist akımın adıdır. Bu tezin çalışmasında; Rus Perdedvijniki ressamların Rus realizmin değişiminde, gelişimin ve önemin açıklamaya çalışılacaktır. ( S. Küçük: 4, İDİL, 2012: 1, Sayı 1 / Volume 1, Number)
Özet (Çeviri)
In the second half of the 19th century, Russia underwent a major change in the economic, political and cultural landscape. The period was a period when capitalism developed in Russia and the growing working class moved. Especially in 1861, the removal of the slavery of the land led to many changes in the country, democratic and artistic. Along with being influenced by all of the Russian people, it brought along the developments in Russian art. In this period, reflecting the public's suffering has become the main theme of Russian painting art. In 1870 Russian realist painters Union of Progressive Traveler Painters was established. It is the name of a realist movement formed in response to the education system, subjects and methods of Tsarist Institute of Fine Arts in St. Petersburg. In the study of this thesis; The Russian Perdedvijniki painters will try to explain the development and articulation of the change in Russian realism. (S. Küçük: 4, IDIL, 2012: 1, Issue 1 / Volume 1, Number)