Bölgelerin yabancı göçmen barındırabilme kapasitesinin analizi: Çanakkale örneği
The analyse of immigrant absorption capacities of regions: Çanakkale sample
- Tez No: 513322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Demography, Sociology, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlık tarihi boyunca süregelen büyük çaptaki göçler, hem göç edenleri hem de göç alan yerlerdeki insanları ciddi şekilde etkilemişlerdir. Söz konusu göçler çok fazla insanın ölmesine neden olmaları sebebiyle insan kaynaklı afet tanımının içine girmişlerdir. 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş ve karışıklıklar nedeniyle Türkiye çok fazla yabancı göçmene kapılarını açmak durumunda kalmıştır. Can ve mal kayıpları, doğal bir afet gibi aniden değil yavaş yavaş cereyan etmiş ve halen devam eden bir afet etkisi göstermiştir. Suriye'deki savaş dışında hali hazırda Avrupa ve 3. dünya ülkeleri arasında köprü olan Türkiye, göç yollarında transit ülke konumundadır. Çok fazla ülkeden ciddi sayıda yabancı göçmen ülkemize gelmiştir. Transit geçecek olan göçmenlerin oluşturduğu sorunlar ile mücadele etmek zorunda kalan ülkemiz, Avrupa'nın yeni politikaları ile yabancı göçmenleri almayı zorlaştırması sonrasında, yabancı göçmenleri uzun süre barındırmak durumunda kalmıştır. Bu durum özellikle ülkenin ekonomik ve sosyolojik yapısında meydana gelebilecek olumsuzluklar bakımından büyük risk taşımaktadır. Çalışmada ülkemizin göç yönetimi konusunda kamu politikası oluşturmasına destek olmak amacıyla, ülkenin en fazla yabancı göçmen alan illerinden olan Çanakkale ilinin yabancı göçmen barındırma kapasitesinin değerlendirilmesi temel amaçtır. Bu amaç doğrultusunda uluslararası göç olgusuna insan kaynaklı afet perspektifinden yaklaşılmış ve yapılan saha çalışması ile ülkemizden geçen uluslararası göç yolları üzerinde bulunan ve çok sayıda yabancı göçmen barındıran Çanakkale ilinin yabancı göçmenlere karşı toleransını ve buna bağlı olarak yabancı göçmen barındırma kapasitesini etkileyen etmenler analiz edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler de Çanakkale ilinin göçmenlere karşı tolerans seviyesinin ve buna bağlı olarak da ilin göçmen barındırma kapasitesinin düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The ongoing mass migrations throughout human history have seriously affected both those who migrated and those places which accepted immigrants. These migrations have entered into the definition of human-caused disasters because of the high human casuality rates. Due to civil war and confusion that started in Syria in 2011, Turkey had to open its door for many immigrants. Life and property losses, unlike a natural disaster which takes place suddenly not gradually, still have an ongoing disaster effect. Turkey, a country on migration routes, apart from the war in Syria, is a bridge and a transit route between Europe and third world countries. Our country, which had to deal with the problems of the transit passengers, had to accommodate the foreign immigrants for a long time after Europe's new policies made it difficult to obtain foreign immigrants. A great number of foreign immigrants from many countries have come to our country. This situation poses a great risk especially for the negativities that may arise in the economic and sociological structure of the country. The main aim of the study is to analyze the factors that affect the immigrant absorptive capacity of Çanakkale, which is one of the important immigration cities on international migration routes. The study investigates migration phenomenon as a human-caused disaster and tries to find out the regional tolerance level and regional immigrant absorptive capacity of Çanakkale. As a conclusion of the study, it can be said that the tolerance level against immigrants and immigrant absorptive capacity of Çanakkale are low.