Servikal preinvaziv lezyon riski olan hastalarda kolposkopik biyopsi ve leep sonuçlarının karşılaştırılması
Retrospective comparison of colposcopic biopsy and leep results in patients with cervical preinvasive lesion risks
  1. Tez No: 513348
  2. Yazar: İBRAHİM ANIL KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TARIK YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnvaziv serviks kanseri kadınlarda sık görülen bir kanser olmasına rağmen son yıllarda artarak kullanılan tarama yöntemleri nedeniyle insidansı azalmaktadır fakat bazen kolposkopik biyopsi, LEEP, konizasyon gibi tetkiklere de ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu çalışmada , daha invaziv bir işlem olması nedeniyle LEEP yerine daha önceki aşamada tercih edilen kolposkopi işleminin, LEEP'e göre daha düşük sensivite ve spesifiteye sahip olması nedeniyle belirli hasta grubunda uygulanmadan LEEP işleminin uygulanıp uygulanamayacağının değerlendirilmesi amaçlandı. Bu araştırmaya Mart 2016 -Temmuz 2017 arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı'nda servikal preinvaziv lezyonlar açısından smear, HPV DNA ve pelvik muayene sonrası ek tetkiklere gerek duyulan 136 vaka dahil edildi. Hastalara yapılacak işlemin kolposkopik biyopsi veya LEEP olacağı elde edilen bulgulardan önce belirlenmesi ile sonuçların daha objektif olması amaçlandı. 77 hastaya kolposkopik biyopsi yapılırken 59 hastaya ise LEEP yapıldı. Yaş, gravida, parite, yaşayan çocuk sayısı açısından kolposkopik biyopsi ve LEEP gruplarının homojen olduğu görüldü. Ayrıca ilk değerlendirmelerde smear sonuçları, HPV DNA sonucu veya pelvik muayene açısından hastalar düşük riskli ve yüksek riskli olarak iki gruba ayrıldı. Kolposkopik biyopsi ve LEEP gruplarının ilk değerlendirmelerde düşük riskli ve yüksek riskli hastaları içerme oranı açısından da homojen olduğu görüldü. Hem yüksek riskli ve düşük riskli grup hem de kolposkopi ve LEEP grupları kıyaslandığında mikroinvaziv serviks kanseri görülme açısından anlamlı fark olmadığı görüldü ( p>0,05). Serviksin preinvaziv lezyonlarının yönetiminde belirli hastalara kolposkopik biyopsi yapılmadan LEEP yapılması güncel bir tartışma konusudur. Bu konuda daha fazla hastayla yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
İnvasive cervical cancer is a common cancer in women, the incidence is reduced due to the presence of screening methods are more using in last years, but sometimes some examinations such as colposcopic biopsy, LEEP, conization is also needed. In this study, it was aimed to evaluate whether the LEEP procedure could be applied without treatment in a specific group of patients because of the lower sensitivity and specificity of colposcopy compared to LEEP. This study included 136 cases requiring after smear, HPV DNA and pelvic examination who needs additional examinations in terms of cervical preinvasive lesions in the Gynecological Oncology Department of ESOGU Medical Faculty between March 2016 and July 2017. It was aimed to make the results more objective by determining the procedure colposcopic biopsy or LEEP to be performed before findings. Colposcopic biopsies were performed in 77 patients and LEEP was performed in 59 patients. Colposcopic biopsy and LEEP groups were found to be homogeneous in terms of age, gravida, parity, number of living children. After smear results, HPV DNA results and pelvic examinatons ; patients were divided into two groups as low-risk and high-risk groups .examination. Colposcopic biopsy and LEEP groups were also found to be homogeneous in terms of the rate of inclusion of low-risk and high-risk patients in initial evaluations. There was no significant difference in the incidence of microinvasive cervical cancer when both the high risk –low risk groups and colposcopy - LEEP groups were compared (p>0,05). The management of preinvasive lesions of the cervix is an up-to-date debate on LEEP without specific colposcopic biopsy. More patients and studies are needed in this subject.