Bazı Histeridae (Insecta: Coleoptera) türlerinin karşılaştırmalı morfolojisi ve morfometrik analizi
Some Histeridae (Insecta: Coleoptera) species comparative morphology and morphometric analysis
  1. Tez No: 513351
  2. Yazar: CANSU KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Histeridae (Coleoptera) dünya çapında yaklaşık 350 cins ve 4500 tür ile temsil edilen bir gruptur. Familyanın birçok üyesi Diptera (Insecta) türlerinin yumurta, larva ve erginleri üzerinde predatördür. Diğer taraftan çürüyen cesetler üzerinde beslenmeleri ve kolonizasyonları sayesinde adli çalışmalarda büyük öneme sahiptir. Histeridae türlerinin sınıflandırılmasında kullanılan taksonomik karakterler morfoloji temellidir. Ancak morfolojik karakterlerdeki varyasyonlar teşhis aşamasında önemli hatalara neden olduğundan tayinlerde zorluk çıkarmaktadır. Bu çalışmada adli araştırmalarda minimum ölüm zamanının (PMI) belirlenmesi amacıyla kullanılan bazı Histeridae türlerinin mevsimsel ve ceset üzerindeki süksesyonuna bağlı varyasyonlar geometrik morfometrik olarak ortaya koyulmuş ve türlerin teşhisinde yapılabilecek hataların önlenmesi için referans veriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Histeridae (Coleoptera) is a worldwide group of about 350 genera and 4500 species. Many members of the family are predators on eggs, larvae and adults of Diptera (Insecta) species. On the other hand, corpses that have rotting corpses have great precaution in forensic studies due to their feeding and colonization. The taxonomic characters used in the classification of Histeridae species are based on morphology. However, the variations in morphological characters cause difficulties in the determinations that lead to significant errors in the diagnostic process. In this study, seasonal variations of some Histeridae species used for determination of minimum time of death (PMI) in forensic investigations are presented geometrical morphometry and the references given for the prevention of errors in diagnosis of species are presented.