Hasılatın, nakit akımındaki düzenliliğin ve işletmedeki iletişimin işletme başarısındaki rolü ve bir uygulama
The Role of business income, cash flow and ınternal communication in business performance and a case study
  1. Tez No: 51342
  2. Yazar: TÜLAY FİDANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İşletme faaliyetlerinde, belirlenen dönemler itibariyle etkinliğin belirlenmesi ya da başarı durumunun ortaya konulması, tesbit edilen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının bir göstergesidir. Her bir işletme, kendi faaliyet kolunda, etkinliklerini en iyi şekilde gerçekleştirebildiği sürece başarıyı elde etmiş demektir. Bu çalışmada basan, genel olarak karlılık açısından ifade edilmiş ve başarı değerlemesinde işletme faaliyetleri sonucu elde edilen hasılat temel alınmıştır. Başarıyı etkileyen daha pek çok faktör olmasına rağmen, karlılığın ön plana çıkması hasılatın arttırılmasına ilişkin çalışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu konuya ilişkin çalışmaların ilki, işletmede nakit akım dengesinin sağlanmasına yönelik analizlerdir. Bu analizlerde önemli olan faaliyetler sonucu içeriye ve dışarıya doğru meydana gelen nakit hareketlerinin zaman ve miktar dengesinin sağlanmasıdır. İkincisi ise, işletmenin hem iç iletişiminde hem de dış iletişiminde etkinliğin sağlanmasıdır. İç iletişimde gider kontrolünün yapılması, dış iletişimde ise işletmeyle ilgili taraflara istenilen bilgilerin aktarılması önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The determination of effectiveness or making the success clear in firm activities during a particular period is an indicator for that whether the decided goals are reached or not. Every firm is assumed successful as long as it performance its activities in the best way. In this study, it is meant from“success”as“being profitable”and thus in measuring whether a firm is successful or not, the total income derived from its activities in a given period is taken as a base. The emergence of profit as the most important factor among the others which affect the success of a firm brings the effort for increasing total income. The fust studies related to this matter are analysis for the balance of cash flow. The important point in this analysis is to provide the time and quantity balance of both inside and outside charge flow resulted from the firm activities. The second is to provide effectiveness in both internal communication and external communication. In internal communication, expenditure control and in external communication, supplying information to the interested parts who demand it, gains importance.