2008 küresel ekonomik kriz sonrası Türk bankacılık sektöründe nakit tutma oranlarının seçili finansal göstergeler ile ilişkisi
The relationship of cash holding ratios and selected financial indicators in the Turkish banking sector after the 2008 global economic crisis
- Tez No: 711778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATILIM MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nakit tutma davranışı organizasyonel anlamda riskten kaçışın ve ihtiyatlı davranmanın en belirgin uygulaması olmaktadır. Nakit veya nakit benzeri bir varlığın korunmak veya gelecekte belirsiz bir zamanda kar etmek amacıyla kullanılmasın ifade eden nakit tutma sektörel ve zamansal olarak farklılıklar göstermekte ve bu farklılıkların en önemlilerinden bir tanesi ekonomik krizlerin öncesi ve sonrası dönemler olmaktadır. Bu çalışmada ise Türk bankacılık sektöründe 2008 dönemi sonrasında nakit tutma davranışları regresyon modeli ile incelenmiş ve bankacılık sektörü göstergelerinden toplam aktifler, krediler, takipteki krediler ve bankalara borçların ve makroekonomik göstergelerden enflasyon ile gayrisafi yurtiçi hasılanın nakit tutma oranı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cash holding behavior is the most obvious application of risk avoidance and prudence in organizational terms. Cash holding, which refers to the use of a cash or cash-like asset to be protected or to make a profit at an uncertain time in the future, shows sectoral and temporal differences, and one of the most important of these differences is the periods of before and after the economic crises. In this study, cash holding behaviors in the Turkish banking sector after the 2008 period were examined with the regression model and it was determined that the banking sector indicators such as total assets, loans, non-performing loans and debts to banks, and inflation and gross domestic product, which are macroeconomic indicators, have an effect on the cash holding rate.