L3-l4 / l4-l5 / l5-s1 herniye nükleus pulposus cerrahisinin libido üzerine etkisi
The effect of lomber disc herniation surgery on libido.uhs ankara numune health research and training hospital department of neurosurgery
- Tez No: 513423
- Danışmanlar: UZMAN ÖZHAN MERZUK UÇKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günerhan, Göksal. L3-L4 / L4-L5 / L5-S1 Herniye Nükleus Pulposus Cerrahisinin Libido Üzerine Etkisi. SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. AMAÇ: Libido sözcüğü cinselliği arzulamayı ve karşı cinsle birlikte olma isteğini anlatır. Libidonun temel belirleyicileri hormonlardır. Erkekte; cinsel dürtünün ve saldırgan dürtünün hormonsal denetimi testosterona bağlıdır. Testosteron, testisler tarafından salgılanan hormondur. Ayrıca böbrek üstü bezleri de bu hormonu salgılar. Kadınlarda da libidoyu yöneten hormon testosteron hormonudur. Kadınlar da testosteron erkeklere göre 3-4 kat daha düşük düzeydedir, az miktarda adrenal bezlerden ve yumurtalıklardan salgılanır. Büyük çoğunluğu ise androstenedion ve dihidroepiandrosteron hormonlarının periferdeki metabolizması sonucu oluşur. Genital sistem otonom sinirlerle innerve edilir. Sempatikleri medulla spinalisten, parasempatikleri n.vagustan orijin alır. Medulla spinaliste; pleksus lumbalis ve pleksus sakralisin oluşturduğu sinirler ürogenital organların inervasyonunu sağlamaktadır. Bu çalışmada amaç; cerrahi endikasyonu olan L3-L4 / L4-L5 / L5-S1 herniye nükleus pulposusun, medulla spinalisde bulunan sinir liflerine ve yine medulla spinalisten ayrılan sinir köklerine kompresyonunun hastada libido değişikliğine neden olup olmadığının araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya; daha önce lomber disk hernisi tanısıyla opere olmayan, ürogenital cerrahi öyküsü olmayan; en az 1 yıl tek eşli cinsel birlikteliği olan, cinsel olarak aktif yaş aralığında olan; cinsel istek ve ereksiyon üzerine etkisi olan ilaç veya bitkisel gıda kullanmamış, penil protezi olmayan; kemoterapi, radyoterapi almamış, hematolojik onkolojik patolojisi olmayan; lomber diskektomi tedavi önerisini ve klinik araştırma çalışmasını kabul eden gönüllü 61 hasta dahil edildi. Hastalar ve eşlerin de operasyondan önce ve postop 3. ayında olmak üzere; kadın cinsel işlev ölçeği (FSFI), uluslararası erektil fonksiyon indeksi formunun ilk 5 soruluk (IIEF-5) içeriği, Türk Nöroşirürji Derneği - Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Grubu vizüel analog skala'dan (VAS) oluşan anket ve klinik değerlendirme skalaları kullanıldı. Cerrahi teknik olarak; hastalara mikroskop altında unilateral yaklaşımla mikrodiskektomi cerrahisi uygulandı. Mikrodiskektomi yöntemi ile sinir kökü ve dural sak dekomprese edildi. Hastaların hiçbirinde operasyon sırasında komplikasyon gelişmedi. BULGULAR: Çalışmaya; 28 ile 65 yaş aralığında 41 erkek hasta ve 20 kadın hasta olmak üzere toplam 61 hasta katıldı. Hastaların preop VAS skoru ortalama 7,9± 2,1, postop 3. aydaki kontrolde ortalama 1,4± 1,6 bulundu. Bu değer istatistiksel olarak (p˂0,001) anlamlı bulundu. Preop 29 hastada duyu defisiti saptanırken, postop sadece 3 hastada duyu defisiti saptandı ve istatistiksel olarak (p˂0,001) anlamlı olarak bulundu. Kadın cinsiyeti olan 20 hastanın preop ortalama FSFI değeri preop 19,2± 3,7 iken postop 23,6± 5,9 bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Günerhan, Göksal. The Effect of Lomber Disc Herniation Surgery on Libido. UHS Ankara Numune Health Research and Training Hospital Department of Neurosurgery, MD thesis, Ankara, 2018. AIM: The word libido refers to the desire of sexuality and desire of having intercourse with the opposite sex. The main determinants of libido are hormones. In men; hormonal control of sexual urge and aggressive urge is dependent on testosterone. Testosterone is a hormone secreted by the testes. In addition, the adrenal glands secrete this hormone. Also, in women, the hormone that manages libido is testosterone. In women, testosterone levels are 3-4 times lower than males, and are secreted from the adrenal glands and ovaries in small quantities. The great majority of testosterone is synthesised the result of metabolism of androstenedione and dihydroepiandrosterone hormones in the periphery. The genital system is innervated by autonomic nerves. The sympathic nerves rise from medulla spinalis, parasympatic nerves are originated from N.vagus. In medulla spinalis; the plexus lumbalis and the plexus sacralis nerves provide the innervation of the urogenital organs. In this study; we aimed to investigate whether the compression of the nucleus pulposus, the nerve fibers in the medulla spinalis and the compression of the nerve roots that separated from the medulla spinalis cause libido change of patients that have an surgery indication because of lomber disc herniation at L3-L4/ L4-L5 / L5-S1 levels. MATERIALS AND METHODS: In this study; we included 61 volunteers who had an surgery indication for lomber disc herniation that accepted the lumbar discectomy treatment and the clinical trial. The patients who had not an previous lomber disc herniation and/or urogenital surgery, having at least one year monogamous sexual relationship, sexually active age range; without penile prosthesis, without using medication or herbal food which has effects on sexual desire and erection; without any chemotherapy, radiotherapy or hematological oncologic pathology, were included at this study. We used questionnaire and clinical evaluation scales consisting of the female sexual function scale (FSFI), the first five questions content of the international erectile function index form (IIEF-5), and the Turkish Neurosurgical Society Spinal and Peripheral Nerve Surgery Group visual analog scale (VAS),both for patients and their spouses. All evaluation was maken twice, one before operation and the other at postoperative 3 months. As a surgical technique; Microdiscectomy was performed under unilateral approach. Microdiscectomy was performed to decompress the nerve roots and dural sac. None of the patients developed complications during the operation. RESULTS: In this study; A total of 61 patients were enrolled, ranging from 28 to 65 years of age, with 41 male patients and 20 female patients. The preop VAS score of the patients was mean 7.9 ± 2.1, at the follow-up 3rd month was mean 1.4 ± 1.6. This value was statistically significant (p˂0,001). Sensory deficits were detected in 29 preop patients, and sensory deficits were detected in only 3 postop patients and was found statistically significant (p˂0,001). The preop mean FSFI values of 20 female gender patients were 19.2 ± 3.7 for preop and 23.6 ± 5.9 for postop.