9. sınıf öğrencilerinin müziğe ilişkin tutum düzeylerinin cinsiyet ve koroda şarkı söyleme durumlarına göre incelenmesi
Examination of 9th. grade student's attitudes towards music by gender and choir singing status
  1. Tez No: 513422
  2. Yazar: SEZEN ÖZZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİ SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; ortaöğretim kurumlarında müzik dersine ilişkin tutumların cinsiyet ve koroda şarkı söyleme durumlarına göre incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla araştırma konusu ile ilgili kitaplar ve makaleler araştırılıp incelenmiş, yayınlar derlenmiş ve yorumlanmıştır. Bu araştırmanın ışığı altında İstanbul Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi'nde 9. Sınıf öğrencileri üzerinde tarama modelli bir çalışma yapılmıştır. Gökmen Özmenteş tarafından geliştirilen müzik dersine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu yömtemle cinsiyet ve daha önce koroda şarkı söylemiş olmak değişkenlerine bakılarak anlamlı farklılık olup olmadığı yordanmıştır. Araştırmanın bu sayede ortaöğretim müzik derslerinde kullanılacak yöntem ve materyal konusunda katkı sağlanması ve diğer eğitimcilere de yardımcı olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine attitudes of music lessons in secondary education institutions according to gender and choir singing status. For this purpose, the books and articles related to the research topic have been researched and reviewed and the publications have been compiled and interpreted. Under the light of this research, a screening study was conducted on the 9 th. grade students of İstanbul Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anatolian College. The attitude scale for music lesson developed by Gökmen ÖZMENTEŞ was used. With this method, it was predicted that there was a meaningful (significant) difference in gender and whether they had previously sing in choir or not. It is considered that the researcher will contribute to the methods to be used in secondary music classes and help other educators.