Algılanan örgütsel adalet ile örgütsel sessizlik ve seslilik arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on relationship between perceived organizational justice with organizational silence and organizational voice
- Tez No: 513425
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT BAYRAK KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Örgütsel adalet kavramı elde edilen kazanımların, kazanımlar sırasındaki prosedürlerin ve yöneticiler tarafından çalışanlarına gösterilen davranışların ve iletişimin adaletli olarak algılanmasını ifade etmektedir. Örgütsel sessizlik, çalışanların, bulundukları örgütteki iş ile ilgili konular veya problemler hakkında düşüncelerini ve ilgilerini saklı tutarak paylaşmamasıdır. Örgütsel seslilik ise, çalışanların örgütlerini geliştirici yönde düşüncelerini ve ilgilerini paylaşması olarak tanımlanır. Bu çalışmanın amacı algılanan örgütsel adaletin örgütsel sessizliği azaltıp azaltmadığını, örgütsel sesliliği ise arttırıp arttırmadığını analiz etmektir. Bu bağlamda, dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti ile kabullenici sessizlik, savunmacı sessizlik, korumacı sessizlik ve kabullenici seslilik, savunmacı seslilik, korumacı seslilik arasındaki ilişki regresyon analizleriyle test edilmiştir. Analiz sonuçları ile dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti; kabullenici sessizlik, kabullenici seslilik, savunmacı sessizlik ve savunmacı seslilik arasında anlamlı ve negatif yönde ilişki olduğu; fakat dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti ile korumacı sessizlik ve korumacı seslilik arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca, araştırma değişkenlerinin demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği bağımsız t-testi ve anova testleri ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda örgütsel adalet; yaşa, medeni duruma, eğitim durumuna, unvana ve çalışma süresine göre farklılık göstermektedir. Örgütsel sessizlik ve seslilik ise yaşa, eğitim durumuna ve unvana göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational justice means that; justice of the gains, the procedures applied during these gains, the behaviors shown to the employees by the managers and the perception of communication. Organizational silence is that employees do not share their thoughts and opinions about issues or problems related to the work in the organization they are in. Organizational voice on the other hand, is defined as the sharing of ideas and comment by employees to improve their organization. The aim of this study is to determine whether perceived organizational justice decreases organizational silence and whether it increases organizational voice. In this regard, the relation between distributice justice, procedural justice and interactional justice besides acquiescent silence, defensice silence prosocial silence, defensice voice and prosocial vioce have been analysed by associative regression analysis. The analysis result have shown that; distiribute justice, procedural justice and interactinal justice have a significant and negative relation on acquiescent silence, acquiescent voice, defensive silence, defensive voice while distributice justice, procedural justice and interactional justice have a meaningful and positive relation on prosocial silence and prosocial voice. In the study the variables were also analyzed by independent t-test and anova tests to find out whether the research variables differaccording to demographic factors. In this context organizational justice differs according to; age, marital status, education status, title and duration of work. On the other hand organizational silence and voice differ according to; age, education status and title.