Pankreatobiliyer karsinoma tedavisinde folfirinox kemoterapisinin etkinliği ve toleransı
Efficacy and tolerability of folfirinox chemothreapy regimen in pancreaticobiliary cancer
  1. Tez No: 513426
  2. Yazar: NESLİHAN KAYAHAN SATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özet: Bu çalışmanın amacı oksaliplatin, irinotekan, florourasil ve lökoverin kombinasyon tedavisinden oluşan FOLFIRINOX tedavisi ile gemsitabin- sisplatin kombinasyon tedavisinin pankreatobiliyer kanserli hastalardaki etkinlik ve güvenliklerini karşılaştırmaktır. Metot: Eastern Cooperative Oncology Group performans statüsü 0 ya da 1 olan (5 puan üzerinden yapılan değerlendirmede yüksek skorlar daha ciddi hastalık durumunu gösterir) pankreatobiliyer kanserli hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu hastaların bir kısmına FOLFIRINOX (oksaliplatin 85 mg /metrekare vücut yüzey alanı; irinotekan 180 mg/m2; lökoverin 400 mg/ m2; florourasil 400 mg/m2 bolus ardından 2400 mg/m2 46 saatlik infüzyon, her iki haftada bir) diğer hastalara ise gemsitabin ve sisplatin kombinasyon tedavisi (gemsitabin 1000mg/m2 1.ve2. haftalarda, sisplatin 100 mg/m2 1.hafta, 3 haftada bir) tedavisi verilmiştir. En az üç ay kemoterapi alan hastalar dahil edilmiş ve primer sonlanım noktası genel sağ kalım olarak belirlenmiştir. Bulgular: FOLFIRINOX grubunda 32 hasta, gemsitabin-sisplatin grubunda 36 hasta bulunmaktaydı. Ortanca sağ kalım FOLFIRINOX grubunda 18.1 ay iken (7,5-28,7); gemsitabin-sisplatin grubunda 9,7 aydı (6,5-13)( p:0.009). Ortanca progresyonsuz sağ kalım ise FOLFIRINOX grubunda 16,2 ay iken (9-23,4), gemsitabin-sisplatin grubunda 6,9 ay (6,1-7,6) olarak bulunmuştur ( p:0.001 ). FOLFIRINOX grubunda grade 3-4 nötropeni ve diyare daha sık görülürken ( istatistiksel olarak anlamlı değil), gemsitabin-sisplatin grubunda grade 3-4 trombositopeni ( p:0,008) ve sensörinöral nöropati daha sık görülmüştür. Sonuç: Gemsitabin-sisplatin kemoterapisine kıyasla FOLFIRINOX kemoterapisi sağ kalım avantajı ve benzer toksisite profiline sahiptir. FOLFIRINOX , iyi performans statüsüne sahip pankreas kanserli hasta tedavisinde birinci basamakta bir tedavi seçeniğidir.
Özet (Çeviri)
Abstract: To purpose of this study was to compare efficacy and safety of a combination chemotherapy regimen consisting of oxaliplatin, irinotecan, fluorouracil, and leucovorin (FOLFIRINOX) and gemcitabine-cysplatin as first-line therapy in patients with pancreatic cancer. Mehtod: We retrospectively evoluated pancreatic cancer patients who had Eastern Cooperative Oncology Group performance status score of 0 or 1 (on a scale of 0 to 5, with higher scores indicating a greater severity of illness) to receive FOLFIRINOX (oxaliplatin, 85 mg per square meter of body-surface area; irinotecan, 180 mg per square meter; leucovorin, 400 mg per square meter; and fluorouracil, 400 mg per square meter given as a bolus followed by 2400 mg per square meter given as a 46-hour continuous infusion, every 2 weeks) or gemcitabine plus cysplatin (gemcitabine at a dose of 1000 mg per square meter weekly for 1. and 2. week , cysplatin at a dose of 100 mg per square meter weekly for 1. week,every 3 weeks). Patients with at least three months chemothrapy given were included and primary end point was overall survival. Results: There were 32 patients in FOLFIRINOX group and 36 patients in gemcitabine-cysplatin group. The median overall survival was 18.1 months (7,5-28,7) in the FOLFIRINOX group as compared with 9.7 months (6,5-13) in the gemcitabine-cysplatine group (p:0.009). Median progression-free survival was 16.2 months (9-23.4) in the FOLFIRINOX group and 6.9 months (6,1-7,6) in the gemcitabine-cysplatin group ( p:0.001). More adverse events were noted in FOLFIRNOX group in terms of grade 3-4 neutropenia and diarhea (statistically not significant) while in gemcitabine cysplatin group more adverse events were noted in grade 3-4 thrombocytopenia (p:0,008) and sensorineural neuropathy. Conclusion: As compared with gemcitabine-cysplatin combination FOLFIRINOX was associated with a survival advantage and had similar toxicity. FOLFIRINOX is an option for the first-line treatment of patients with pancreatic cancer and good performance status.