'Augustus (MÖ 27-ms 14) ve Diocletianus (284-305) dönemleri idari, ekonomik ve sosyal reformlarının incelenmesi ve iki dönemin karşılaştırması'
'Research on administrative, economic and social reforms of Augustus (bc 27–ad 14) and diocletianus (Ad 284–305): Comparision of the reigns'
  1. Tez No: 513447
  2. Yazar: RAMAZAN HAKAN ARSLANBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Roma Imparatorluğ'nun Cumhuriyet, Principatus ya da Dominatus olarak ayrılan tarihsel asamaları birbirinden tümüyle ayrı yeni çağlar olarak değerlendirilemez. Augustus ve Diocletianus dönemlerinde gerçeklestirilen reformlar, yasanan kriz yüzyıllarının yönetim sorunları ile güçlü bir bağ ve sürekliliğe sahiptir. Bu bağlamda Roma Imparatorluğu'nun bu önemli esik noktalarını bir arada ele alarak bütünlüklü bir dönüsüm seyri olusturulması amaçlanmıstır. Bu çalısmada Geç Cumhuriyet döneminden (MÖ 2. yüzyıl), Tetrarsi yönetimlerinin sonuna kadar olan dönemde (MS 284 – 324) Roma Imparatorluğu'nun geçirdiği dönüsümler, idari, ekonomik ve toplumsal baslıklar altında ele alınmıstır. Imparatorluğun Principatus ve Dominatus dönemlerine geçis asamasında edinilen tecrübelerin her iki imparatorun reformlarına olan katkıları da değerlendirilmistir. Augustus ve sonrasında Diocletianus önderliğindeki Tetrarsi yönetimi tarafından gerçeklestirilen reformlar karsılastırmalı bir sekilde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Historical periodization of the eras of the Roman Empire like Republican, Principatus or Dominatus can not be consider as a completely different and new eras. The motives of reforms which are performed in the age of Augustus and Diocletianus have rooted connections and continuity with their past tumultuous centuries. In this context it has been aimed to create a complete transformation course by taking these critical threshold points of Roman Empire together. The transitions of the Roman empire from late republic (2nd Century BC) to end of the tetrarchic governances (284 – 324 CE) were studied under the administrative, economic and social heading. Impact of acquired experiences on emperors‟ reforms during transition process to the Principatus and Dominatus have been examined. The reforms of Augustus and Diocletianus have been studied comperatively.