Marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz suçu
The crime of infringement of trademark right through quotation or likelihood of confusion
- Tez No: 703796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Marka hakkına yönelen suçlar Sınai Mülkiyet Kanunu ile düzenlenerek güncel ve suç ile mücadelede etkin hale getirilmeye çalışılmıştır. Sınai Mülkiyet Kanunu'nda marka, coğrafi işaret, geleneksel ürün adı, tasarım, patent ve faydalı model olmak üzere altı farklı sınai mülkiyete tabi soyut varlık düzenleme altına alınmış ancak bunlardan sadece markalar cezai koruma kalkanı altına alınmıştır. Bu durum da kanun koyucunun marka hakkına vermiş olduğu önemi ve marka hakkını koruma çabasını ortaya koymaktadır. Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 30. maddesi ile marka hakkına yönelen üç farklı suç tipi düzenlenmiştir. Buna göre başkasına ait marka hakkına iktibas ya da iltibas suretiyle tecavüz, marka korumasını gösterir işareti kaldırma ve yetkisiz hukuki tasarruf halleri suç olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 30/1. maddesinde tanımlanan marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz suçu inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With regulating by the Industrial Property Code, offences against trademark rights are tried to be made up-to-date and effective in the fight against crime. In the Industrial Property Code, intangible assets, which are subject to six different industrial properties, namely trademark, geographical sign, traditional product name, design, patent, and utility model, are regulated. However, from these only trademarks are under a criminal protection shield. This reveals also the importance given by the legislator to the trademark right and its effort to protect the trademark right. Three different types of crime against trademark right are regulated by the Article 30 of the Industrial Property Code. Thus, infringement of trademark right through quotation or likelihood of confusion, removing the sign indicating the trademark protection and unauthorized legal acts are defined as offences. In our study, the crime of infringement of trademark right through quotation or likelihood of confusion, which is defined by the Article 30/1 of the Industrial Property Code, has been examined.