Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde uzun dönem sonuçlarla 7. ve 8. tnm evrelemesinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparison of 7th and 8th tnm staging for non small cell lung cancer with long term results
- Tez No: 513485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP USTAALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) evrelemesinde 2009 yılından beri IASLC tarafından yayınlanmış olan 7. TNM evrelemesi kılavuzunu kullanılırken, 2017 yılının başında yayınlanmış olan 8. TNM evrelemesi kılavuzu önemli değişiklikler ile birlikte kullanıma sunulmuştur. 2009-2016 yılları arasında kliniğimizde KHDAK ön tanısı veya patolojik tanısı sebebiyle cerrahi rezeksiyon uygulanmış olan 542 hasta retrospektif olarak epikrizler, ameliyat notları ve patolojik inceleme raporları taranarak değerlendirildi; 454 hasta kriterlere uygun olarak bulundu. 1-aylık operatif mortalite lobektomi/bilobektomi uygulanmış olan olgularda %0,8, pnömonektomi uygulanmış olan olgularda %8,4 olarak izlenmiş olup, 3-aylık operatif mortalite 29 olguda (%6,4) görülerek evrelemeler arasındaki kıyaslama değerlendirmesinden çıkartılmışlardır. 425 olgununoperasyon sonrası patolojik TNM'leri yedinci ve sekizinci TNM evrelemesine göre evrelendi ve gruplar kıyaslandı. Olgular yaş, cinsiyet, operasyon türü ve hücre tipine göre tanımlandı ve değerlendirildi. Operasyon türü olarak pnömonektomi uygulanmış olan olgularda istatistiksel olarak anlamlı (p=0,02) daha düşük sağkalım izlenmesi dışında tanımlayıcı özellikler arasında sağkalım açısından fark izlenmedi. 425 olgunun yalnızca 148'inin (%34,8) sekizinci evreleme sınıflamasıyla hiçbir parametresinde ve evresinde değişiklik izlenmemiştir. Geriye kalan olgulardaki değişimler, hasta sayıları değişimi, yüzdesel dağılım ve evreler arasındaki 5 yıllık sağkalım kıyaslamaları ile değerlendirilmiştir. Genel evreler üzerindeki ana değişiklikler özetlenecek olursa; 7. TNM evrelemesine göre cerrahi uygulanmış olan olguların hiçbirinde Evre IIIB gözükmemiş olmasına rağmen 8. TNM ile 14 (%3,3) olgunun Evre IIIB olduğu %28,6'lık 5 yıllık sağkalımla tespit edilmiştir. 8. TNM'ye göre genel evreler değerlendirildiğinde Evre IIB olguların 125 (%29,4) olgu ile en büyük grup olduğu tespit edilmiş olup, iki evreleme arasındaki alt grup farklılıkları ortadan kaldırılarak genel evreler arasındaki sağkalımlar kıyaslandığında, Evre IIB olgular arasında istatistiksel olarak anlamlı %17,9'luk (p=0,006) bir 5 yıllık sağkalım artışı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 2009, 7th TNM staging guideline has been used for non-small cell lung cancer (NSCLC) staging. At the beginning of the year 2017, new 8th TNM staging guideline is published and offered in clinical practice. Between the years 2009-2016, 542 cases, whom surgical resection was performed with NSCLC preliminary or pathologic diagnosis, are evaluated retrospectively by scanning their hospital files and pathology reports: 454 cases are found to be suitable for our criteria. 1-month operative mortality is observed as 0.8% for lobectomy/bilobectomy cases, 8.4% for pneumonectomy cases; and 3-month operative mortality is observed in 29 cases (6.4%) whom are excluded from the data evaluation and survival comparison between the 7th and 8th TNM staging guidelines. 425 cases' postoperative pathological TNM stagings are evaluated according to the 7th and 8th TNM staging guidelines separately, and the groups are compared. Cases are evaluated according to age, gender, operation procedure, and tumor histology. Among these factors evaluated for their influence in 5-year survey, only statistically significant (p=0.02) difference was that a lower survey is observed in cases which pneumonectomy was performed. In only 148 cases (34.8%) among 425 cases, no difference in any parameter and stage is observed in the new 8th TNM staging. Differences in the remaining of cases, patient number changes, percentage distributions and 5-year survival comparisons among the stage groups are evaluated. If the major differences that are found among the general patient stages are summarized; there were no stage IIIB cases in the patients that surgical resection was performed according to the 7th TNM staging, whereas with the 8th TNM staging, 14 (3.3%) cases are found out to be stage IIIB with a 5-year survival of 28.6%. According to the 8thTNM, stage IIB cases had the most crowded group with 125 (29.4%) cases, and when compared with the 7th TNM stage IIB cases, had a statistically significant 17.9% (p=0.006) better 5-year survival.