Lenke tip 5c adölesan idiopatik skolyoz hastalarında posterior yaklaşımla selektif ve nonselektif füzyonun karşılaştırılması
Comparison of short level (selective) and long level (nonselective) fusion with posterior approach in lenke type 5c adolescent idiopathic scoliosis patients
- Tez No: 513529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve Amaç: Lenke 5C eğriliğin cerrahisinde ki amaç olabildiğince hareketli omurga segmentini korurken omurga koronal ve sagital global dengesini sağlanmaktadır. Lenke 5C eğrilikte anterior veya posterior selektif (kısa seviye) füzyon artan eğilimle birlikte önemli bir seçenek olmaktadır. Literatürde hala net sınırlarla kısa seviye füzyon kriterleri belirlenmediği için uzun seviye füzyon ile sonuçları karşılaştırılmaktadır. Kısa ve uzun seviye füzyonun omurga dengesi üzerine etkisi ve etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Lenke 5C AIS tanısıyla M.S. Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği tarafından 2005-2016 yılları arasında ameliyat edilen çalışma kriterlerini karşılayan 105 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olan hastalardan 47 hastaya kısa seviye, 58 hastaya uzun seviye füzyon uygulanmıştır. Hastaların ameliyat öncesi, erken dönem ve uzun dönem takiplerindeki grafileri üzerinden koronal, sagital, omuz ve spinopelvik parametreleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında SRS-22 ve SF 36 skorları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda kısa seviye füzyon uygulanan hastalarda ameliyat süresi (178,3/ 272,8 dk) ve kullanılan kan transfüzyon miktarı (585,1/ 1099,1 ml) uzun seviye füzyon yapılan hastalara göre anlamlı olarak düşük çıktı(p0,05). Koronal denge 21,8 mm ile selektif füzyonda anlamlı yüksek iken uzun dönem takipte 7,9 mm gerilediği ve uzun seviye füzyon ile fark olmadığı stabil olduğu görüldü. LIV eğimi kısa seviye füzyonda ameliyat öncesinde anlamlı yüksekken uzun dönem takipte her iki grup arasında fark olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The goal of the surgery of the Lenke 5C AIS is to provide the coronal and sagittal global balance of the spine while keeping the mobile segment as mobile as possible. Anterior or posterior selective (short level) fusion in Lenke 5C AIS is an important option with an increasing trend. Since short-level fusion criteria are not yet defined in the literature, we compare results with long-range fusion. It is aimed to compare the effects of short and long level fusion on spinal balance. Materials and Methods: 105 patients who met our studies criteria operated in Baltalimanı Bone Disease Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between 2005-2016 were included. 47 patients had short-level fusion and 58 patients had long-level fusion. Coronal, sagittal, shoulder and spinopelvic parameters were evaluated statistically on the graphs of preoperative, early and long term follow up of the patients. The preoperative and postoperative SRS-22 and SF 36 scores of the patients were compared. Results: In our study, the duration of surgery (178.3 / 272.8 min) and the amount of blood transfused (585,1 / 1099,1 ml) were significantly lower than those of long-term fusion patients (p 0.05).