Pediatrik olgularda alt ekstremite ortezlerinin kullanılmama nedenlerinin araştırılması
To investigate the reasons of not using the lower extremity orthotics in pediatric patients
  1. Tez No: 513528
  2. Yazar: UĞUR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Alt ekstremite ortezleri fonksiyonu artırmak, mobilite sağlamak ve desteklemek amacıyla birçok patolojide yardımcı ortez olarak kullanılmaktadır. Ortez kullanımını artıran faktörler etkinlik, uygulanabilirlik, güvenilirlik ve kullanım kolaylığıdır. Bu çalışmanın amacı alt ekstremite ortezi kullanan pediatrik olgularda ortezlerini kullanılmama nedenlerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 62 pediatrik olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik özellikler, cerrahi operasyona ilişkin bilgiler, fonksiyonel seviye, ortez kullanmama nedenlerinin ve hasta-bakıcı beklentilerinin değerlendirildiği klinik anket uygulanmıtır. Klinik ankette toplam yedi başlık altında bireylerin ortezden beklentileri, ortezin yararlılığı, ortezi bırakma nedenleri, kullanım süreleri ve orteze yönlendiren sağlık personeli gibi sorular sorulmuştur. Katılımcıların ortezlerinin kullanmama nedenlerini sorguladığımızda“Rahatsız ettiği için bıraktım”ve“Çok pahalı olduğu için yenilemedim”cevapları sırasıyla %21,4 ve %16,6 ile alındı. Bu cevaplardan sonraki en çok bırakma nedeni ise bireylerin ortezin işe yaradığını düşünmemesi (%14,2) ve kozmetik açıdan iyi görünmemesiydi (%15,4). Giyip çıkarması zor ve hareketimi kısıtladığı için ortez kullanımını bıraktım diyenlerin oranları ise %10,1 ve %13'tür. Ortezden beklenti ise oldukça düşük seviyedeydi. Kullanım süresi ise haftada yaklaşık 36 saat olarak bulundu. Beklenti, yaş ve kullanım süreleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Klinik uygulamalarda ortez kullanımıyla ilgili yapılan gözlemlerde kullanıcıların ortezi bırakmaları sık rastlanan bir durum olmasına rağmen literatürde genel olarak ortez kullanımını sonlandırma sebepleri açıkça belirtilmemiştir. Çalışmamız bu özellikleri nedeniyle literatüre katkı sağlayacaktır. Bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lower extremity orthoses are used as auxiliary devices in many pathologies in order to increase function, to provide mobility and support. Four important factors about the use of orthosis are effectiveness, applicability, reliability and ease of use. The purpose of this study is to investigate the reasons for not using orthoses in pediatric cases using lower extremity orthotics. For this purpose, 62 pediatric cases were included in the study. Participants were administered demographic characteristics, information about surgical operation, functional level, reasons for not using orthoses, and clinical questionnaire evaluating patient-caregiver expectations. In the clinical questionnaire, individuals were asked questions such as anticipation from the orthosis, usefulness of the orthosis, reasons for leaving the orthosis, duration of use, and health staff guiding the orthosis. When we question the reasons for not using the orthoses of the participants, the answers“I quit because I was disturbed”and“I did not renew because it was too expensive”were taken with 21.4% and 16.6% respectively. The most common reason for dropping out after these answers was that individuals did not think that the orthosis worked (14,2%) and did not look good in cosmetics (15,4%). Since it is difficult to wear and remove movement, the proportion of those who have stopped using orthosis is 10.1% and 13%. Expectation from orthosis was rather low. The duration of use was approximately 36 hours a week. There was no significant relationship between expectations, age and duration of use. Although it is a common occurrence for orthostatic users to observe the use of orthoses in clinical practice, the reasons for termination of orthosis in general are not clearly stated in the literature. Our study, with this characteristics, will contribute to the literatüre. There is a need for more extensive work in this area.