Kurumsal kimlik tasarımının gerekleri, süreçleri ve kuruma kazandırdıkları
  1. Tez No: 51355
  2. Yazar: CEMALETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET T. EREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Her insanın kendini diğerlerinden ayıran bir kimliği vardır. Bireyleri birbirinden ayıran iç dünyalarının farklılığı görünüşlerine de yansır.- Kurumlar ve insanlar birbirine benzetilebilir. Kurumların da insanlar gibi kimliği vardır ve görünüşlerine yansır. Kurumların sahip olduğu kimliği görünüşlerine yansıtma ihtiyacı, kurumsal kimlik tasarım ve tasarımcılarını ortaya çıkarmıştır. Kurumsal kimlik tasarım yaklaşık son 50 yılda meslek halini almıştır. Ama temelleri insanın tarihi kadar eskidir. Semboller ilk insan zamanında da vardı, çağımızda da var. Aralarındaki temel fark, modern sembollerin daha sistematik olarak kullanılmasıdır. Kurumsal kimlik tasarımı yapmak ya da yaptırmak için, kimlik tasarımının temellerini ve elemanlarını iyi bilmek gerekmektedir. Bir kurumun görsel kimliğe gereksinim duyması ve doğru tasarımcıya başvurması, tasarımcısını bilinçli olarak seçmesi gerekmektedir. Kurumsal kimlik tasarım işlemine kurum hakkında bilgi toplanarak başlanır. Bu aşamada kurum ve tasarımcı arasında bilinmesi gereken bilgi, akışı sağlanır. Tasarımın sağlıklı sonuçlanması için bu akış çok önemlidir. Hernekadar tedaviyi doktor yapacaksa da hastanın problemlerini söylemesi teşhis için önemlidir. Kurumsal kimliğin en önemli aşamalarından biri olan,“Nasıl bir tasarım, kurumun ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verir?”sorusunun cevabı bu aşamadan sonra belirlenir. Kurumun nasıl bir kimliğe sahip olduğu ve bunun nasıl görselleştirileceği teorik olarak ortaya çıkar. Bundan sonra işin en keyifli aşaması başlar. Tasarım geliştirme. Kurumsal kimliklerin temel direği kurumun sembolüdür. Tasarıma da ondan başlanır, iyi bir sembol tasarlamanın yolu çok eskiz yapmaktan geçer. Eskizler arasından kurumu en iyi temsil edebilecek tek seçenek kalıncaya kadar alternatifler elenir. İş tasarımın belirlenmesiyle kalmaz. Tasarımı yapmak kadar, uygulama da önemlidir. Uygulamaların her alanda ve aynı çizgide devam etmesi için kurumsal kimlik tasarım kılavuz kitapçığının önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Every individual has an identity that mailes him/her different from others. The difference between the“inner worlds”of individuals is reflected on their physical aprearance. Corporations and individuals are alike. Just like individuals, corporations have identities and the corporate identity finds its reflections on visual elements. Corporate identity design and designers emerge from the need to find an image for the identity. In the last fifty years, corporate identity design has become a profession. But the foundations are as old as human history. There were symbols when man first existed, there still are now. The basic difference between now and then is, modern symbols are used more systematically. To design or to have somebody to design the corporate identity, it is necessary to know the basics and elements of identity design. When a corporation needs a visual identity it has to find the right designer. Corporate identity design starts with gathering information about the corporation. In that phase, the corporation and the designer create a communication link. That link is very important for a satisfactory result. The diagnosis and the cure is doctor's responsibility, however, the patient has to define the problems accurately. Following that phase, the answer to the question“What is the most efficient design?”is sought. The definition and visualization of the identity is put forward theoretically. The most enjoyable phase comes afterwards; design evolution. The symbol of the corporation is the basic of the corporate identity. So the design starts from symbol, producing as many sketches as possible alternative is found. The application is as important as the selection of the alternative. It is also important to have a“corporate identity design booklet”to guide other studies and activities of the corporation.