Elektrofilik halkalaşma tepkimesi ile naftafuran-4,9-dion sentezi
Elektrofilik halkalaşma tepkimesi ile naftafuran-4,9-dion sentezi
  1. Tez No: 513589
  2. Yazar: MEHMET GARBİ AKSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Naftakinon ve türevleri doğal olarak değişik bitkilerden izole edilebilen ve sahip oldukları biyolojik aktivitelerden dolayı uzun yıllardan bu yana birçok hastalığın tedavisinde ilaç olarak kullanılan organik yapılardır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda naftakinonların özellikle antikanser, antibakteriyel, antifungal gibi önemli özelliklere sahip oldukları kanıtlanmıştır. Sahip oldukları aktivitelerinden dolayı yapısında naftakinon bulunduran yapıların sentezi hem tıbbi hem de farmakolojik olarak önemlidir. Son zamanlarda bu yapıların sentezi için yeni yöntemler geliştirilmeye çalışıldığı gibi yeni kullanım alanları üzerinde de yoğun çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada elektrofilik halkalaşma tepkimesi ile 3-iyodo-2-fenilnafto[2,3-b]furan-4,9-dion bileşiğini sentezlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Naphthoquinone and derivatives have been isolated from different kinds of plants and used to treat different diseases for many years due to their important biological activities. It has been shown that naphthoquinones have a broad range of biological activities including anticancer, antibacterial and antifungal properties. For this reason, naphthoquinone-containing organic structures are both medicinally and pharmacologically very important. Recently, the synthesis of such compounds has attracted great attention in drug synthesis as well as in other application areas. In this study, we tried to synthesis of 3-iodo-2-phenylnapht[2,3-]furan-4.9-dion by using electrophilic cyclization reactions.