Türkiye'de istikrar programları ve gelir dağılımı üzerine etkileri
  1. Tez No: 51359
  2. Yazar: HALE KESİCİ
  3. Danışmanlar: - -
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çoğu ülke enflasyon gibi başlıca ekonomik sorunlarını çözmek için istikrar programları uygular. Bu programların diğer amaçları yanında, önemli bir amacı da ülke içerisindeki sosyal gruplar arasındaki gelir eşitsizliklerini azaltmaktır. Bununla birlikte bu programlar uygulandıktan sonra, gelir dağılımındaki eşitsizliklerin çözüldüğünü söylemek oldukça zordur. Bu çalışmada istikrar politikalarının gelir dağılımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma şu şekilde planlanmıştır: Birinci bölümde, önce ekonomik bunalımların nedenleri ve göstergeleri, daha sonra bu bunalımları önleyecek istikrar politikaları gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de gelir dağılımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye'de uygulanan istikrar politikaları ile bu politikaların gelir dağılımı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many countries undertake the stabilization programs to solve major economic problems such as inflation. Besides the other objectives, these programs are designed to decrease the degree of income inequality among the social gruops within the country. However, after the implementation of these programs, It is hard to say that these programs solved the income distribution problem. In this study, We try to understand the effects of stabilization programs on income distribution. Study planned as follow: In the first section, first, we rewiev the causes and indicators of economic crises. And then, we present the stabilization policies designed to prevent these crises. In the second section, We discuss the factors that affect the income distribution in Turkey. In the last section, We examine the stabilization policies which undertaken in Turkey and their effects on income distribution.