Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin yapısı, sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 51360
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Sosyal Güvenlik, Ülkede yaşayanların ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı devlet gözetiminde güven altına almayı amaç edinmiş, sosyal hizmetler, sosyal yardımlar ve sosyal sigortaların meydana getirdiği bir sistem bütünüdür. Anayasamızın 60'ıncı maddesinde“Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.”şeklinde ifadesini bulan anlayışın sonucu olarak, Ülkemiz insanlarının sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla üç büyük sosyal sigorta kurumu kurulmuştur. Ülkemizde, büyüme hızının düşmesi, enflasyon ve işsizlik oranlarının hızla artması, ekonominin bütün sektörlerinde mevcut dengeleri bozma eğilimi göstermiştir. Bu menfi değişmeler sosyal güvenlik müesseselerinin mali yapışım da etkilemiş, ekonominin sosyal güvenlik harcamalarını karşılayamamasına yol açmıştır. Bu çalışmamızın amacı, sosyal güvenlik kurumlarımızın yapısını, içinde bulundukları sorunları incelemek, Devletin bu kurumlar ile ilişkilerinde izlediği politikaları, eleştiriyel bir yaklaşımla ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social security is a system entirety formed by social services, social aids and social insurances aimed to guarantee to provide economic and social necessity of livings in country in state supervising. As a result of this statement mentioning go. item of our constitution“Everybody has social security right. State takes preventive measures to provide this security and setup necessary organizations.”Three big social insurance associations was set up to guarantee social security of living people in our country. Since, grown speed of our country decreased, rate of inflation and unemployment increased, in all sectors economical balances has begun to change and it caused that the economical structure of social security associations has been affected negatively by the events that has occurred. They are not able to effort the economy's social security expenses. Our aim in this study is to determine state's politics between state and these associations with determinative approach and examine structure of social security associations with their problems.