Modüler uzaylarda istatistiksel relative yakınsaklık ve korovkin tipi teoremler
Statistical relative convergence and korovkin type theorems on modular spaces
  1. Tez No: 513594
  2. Yazar: BURÇAK KOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu doktora tezinde relative modüler yakınsaklık, istatistiksel relative modüler yakınsaklık ve relative toplam süreci kavramları kullanılmıştır. İlk olarak tez içerisinde kullanılan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Bulgular bölümünün ilk kısmında relative modüler yakınsaklık kavramı tanıtılmış ve bu yakınsaklık türü aracılığı ile modüler uzaylarda Korovkin tipi yaklaşım teoremi çalışılmıştır. Sonrasında, elde edilen sonucun daha kuvvetli olduğunu gösteren bir örnek verilmiştir. İkinci kısımda, istatistiksel relative modüler yakınsaklık kullanılarak modüler uzaylar üzerinde bir Korovkin tipi yaklaşım teoremi elde edilmiştir. Ayrıca bu teoremin şartlarını sağlayan fakat daha önce verilmiş modüler ve istatistiksel modüler Korovkin tipi teoremlerin koşullarını sağlamayan bir örnek sunulmuştur. Bulgular bölümünün son kısmında ise, istatistiksel Korovkin tipi yaklaşım teoremleri relative toplam süreci kavramı yardımıyla modüler uzaylar üzerinde çalışılmış ve bu yeni tip yaklaşımı sağlayan bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the concepts of relative modular convergence, statistical relative modular convergence and relative summation process have been used. Firstly, some main definitions and theorems used in the thesis have been given. In the first part of the findings section, the concept of relative modular convergence has been presented and via this type of convergence, Korovkin type approximation theorem has been studied on modular spaces. Then, an example, showing that the result obtained has been stronger, is given. In the second part, using statistical relative modular convergence, a Korovkin type approximation theorem has been obtained on modular spaces. Also, an example which satisfies the conditions of this theorem but does not provide the conditions of the modular and statistical modular Korovkin type theorems, given previously, has been presented. In the last part of the findings section, with the help of relative summation process, statistical Korovkin type approximation theorems have been studied on modular spaces and an example satisfying this new type approximation has been given.