Modüler uzaylarda A-istatistiksel relative korovkin tipi yaklaşım teoremleri
A-statistical relative korovkin type approximation theorem on modular spaces
- Tez No: 513602
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrıldı. İkinci bölümde toplanabilme, istatistiksel yakınsaklık ve istatistiksel yakınsaklık kavramları tanıtıldı. Bunlara ilişkin örnekler ve bazı sonuçlar verildi. Üçüncü bölümün birinci kısmında relative modüler yakınsaklık kavramı verildi. İkinci kısmında bu yakınsaklık kullanılarak Korovkin tipi teorem çalışıldı. Üçüncü kısımda istatistiksel relative modüler yakınsaklık tanıtılarak dördüncü kısımda bu tanım aracılığıyla istatistiksel relative Korovkin tipi teorem incelendi. Ayrıca son olarak bu teoremi sağlayan fakat modüler uzaylardaki Korovkin tipi teoremi sağlamayan bir örnek verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter has been devoted for the introduction. In the second chapter, the concepts of summability, statistical convergence, and statistical convergence have been recalled. Examples and some results concerning these concept have been given. In the first section of the third chapter, the concept of relative modular convergence has been given. In the second section, using this convergence, Korovkin type theorem has been studied. In the third section, statistical relative modular convergence has been introduced and in the fourth section, using this definition, statistical relative Korovkin type theorem has been investigated through this definition. Finally, an example has been given which provides this theorem but does not provide the Korovkin type theorem in modular spaces.